Wil I Reacties op het kaasmerkenartikel van Frank Postma in HVT 139, juni 2021 Wilma Eelman '2/' T-' Trekker-trek 2014, foto auteur. Nummer 140, september 2021 Historische Vereniging Texel 31 Allereerst iets over de functie van kaasloodjes. Hier fungeren de loodjes als kwaliteitsmerk, een garantie dat voor de Texelse schapenkaas alleen volle melk van Texelse schapen gebruikt werd en de schapenkaas op Texel gemaakt was. Iedere kaasmaker moest zijn merk in de kaas afdrukken, om geknoei te kunnen achterhalen. In de praktijk werd het merk vooral gebruikt als onderscheid met schapenkaas van elders, die minder goed aangeschreven stond. Partijen schapenkaas van 10 pond en meer en bestemd voor export werden in de waag op de Vismarkt op hun kwaliteit gekeurd. Aart van den Brink mailde: “Mijn oog viel op de kaasloodjes van Waverijn en met name die met een kruis en een A. Ik ben nu toevallig bezig een paper te maken over de laatste jaren van het Agnietenklooster en dit zou volgens mij best van hun kunnen zijn. Ze maakten tenslotte ook kaas (en lakense stoffen, maar dit zal wel geen lakenloodje zijn) die ze alom verkochten.” We zien met belangstelling de bevindingen van Aart tegemoet en ook of hij concrete aanwijzingen vindt over een dergelijk merk en de toepassing daarvan. Alle suggesties en aanwijzingen blijven welkom! Maar niet alle loodjes zijn kaasloodjes. Behalve als kwaliteitsmerk voor kaas, werden loodjes ook als kwaliteitsaanduiding voor bijvoorbeeld wollen stof (lakenloodjes) gebruikt. Daarnaast werden loodjes afgegeven als bewijs voor het betalen van belastingen, zoals voor het onderhouden van vuurbaken (bakenloodjes) en sluizen. Andere bekende voorbeelden van loodjes zijn de armenpenningen, waarmee arme mensen gratis brood of turf konden ontvangen en de pelgrimsinsignes. Er kwamen twee interessante reacties binnen op de vraag over een door Jan Jaap Waverijn gevonden loodje, waarvan de betekenis en herkomst onbekend zijn. Donald de Vrind reageerde met suggesties: “Het driehoekig loodje heeft volgens mij “gewoon” het Texelse anker als basis. Volgens mij is het een gestileerde versie. De haken van het anker vormen samen de basis van de driehoek. Dan blijven er een paar mogelijkheden over. Ik zie nadrukkelijk een driehoek. Is/was er een familie of boerderij Driehoek? Ik zie trouwens ook een A. Omdat het anker een kruis heeft en geen oog... Is het ooit zo geweest dat de kaasmakers een afdracht deden aan de Katholieke kerk en die afdracht werd gestempeld met dit lood?” Een boerderij of familie Driehoek ten tijde van het gebruik van deze loodjes is niet bekend van Texel. Maar dit loodje kan ook van elders afkomstig zijn. En op de andere vragen van Donald is (nog) geen antwoord. Eendenkooi van Staatsbosbeheer met hl recht van afpaling op 1: meter gerekend vanuit midden van de kooi Eendenkooi korverskooi

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 33