Overeenkomst regelt vliegbewegingen Mok Alarm Twee keer kwam op de genoemde datum een Seaking op met meer dan 20 meter hoogte boven het water van De Geul. Vogelwachter Arend van Bemmel, die het met eigen ogen zag, waarschuwde via de portofoon het Staatsbosbeheer-kantoor in Den Burg. SBB-medewerker Marius Eel man belde marinevliegkamp De Kooij, vanwaar de helikopters schijnen te zijn gewaarschuwd en Maarten Stoepker nam kontakt op met luite nant G. de Vries, een van de officie ren die de Joost Dourlemkazerne vertegenwoor digt bij het jaarlijkse overleg met gemeente e.d. Intussen kwamen ook burgers in actie die zich hadden geërgerd aan de helikopter- manoevres boven De Hemmer en de eendenkooi in Westergeest. Een en ander had tot gevolg dat de volgende dag de marechaussee naar Texel kwam om een onderzoek in te stel len. Dit onderzoek is nog gaande en moet onder andere duidelijk maken welke piloot of piloten de manoevres hebben uitgevoerd. Hangende dit on derzoek willen de officieren van de Texelse Courant 14 juni 1990. Foto Jeroen van Hattum. Texelse Courant 11 december 1992. Nummer 140, september 2021 28 Historische Vereniging Texel Een geheel ander incident speelde zich begin deze eeuw af bij de Korverskooi toen Leo Daalder daar kooiker was. Een ballonvaarder uit Laren met averij landde pal naast de kooi waarop alle eenden vertrokken. Nadat Leo hem op geheel eigen wijze had duidelijk gemaakt hoe hij daarover dacht: “Ik schold hem helemaal stijf” zal hij deze manoeuvre wel niet herhaald hebben. Is het amfibisch oefenkamp De Mok hinderwet-plichtig? Die vraag stelde Groen Links-raadslid Jaap Vlaming dinsdagavond naar aanleiding van de hinderwetkwestie rond de Teso- haven. Vlaming doelde op helikopte roefeningen boven de Mokbaai, die volgens hem overlast veroorzaken. Niet de hinderwetvergunning, die wel degelijk voor het oefenkamp geldt, regelt de vliegbewegingen maar deze moeten voldoen aan de richtlijnen van de Luchtvaartwetgeving. Het oe- fengebied strekt zich uit van De Mokbaai (defensiebezit), tot aan de Hors, waarvan gebieden deels in han den zijn van Domeinen of Staatsbos beheer (SBB). Bij de voorbereiding van de hinder wetvergunning voor De Mok in 1985 stelde de gemeente zónes in, maar het ministerie van Defensie heeft de ze bepalingen in 1988 met succes aangevochten bij de Raad van State. De doelstellingen die de gemeente destijds voor ogen had, zijn dankzij een milieu-convenant echter toch voor een groot deel bereikt. Voor de kooiker was dit wellicht niet zaligmakend; het leverde wel een eenvoudiger handvat tot schadevergoeding. Een aanvulling op zijn kooirecht en zijn inkomsten. Uiteraard waren er daarna nog wel incidenten. Daartoe aangesproken wilden de schadeveroorzakers nog wel eens tegenspartelen met een overdaad aan vluchtgegevens. Meestal werd de zaak echter snel geschikt. Toegestane inbreuk Niet altijd is verstoring van de stilte onrechtmatig. Immers, nood breekt wet. Toen op 28 maart 2018 een auto vanaf de Postweg in een voortuin belandde liet zich de situatie ernstig aanzien. Naast ambulance en politie werd dan ook een traumahelikopter opgeroepen. De rechtvaardiging van zo'n inbreuk neemt de verplichting tot schadevergoeding trouwens niet per se weg. Doch daarvoor was in dit geval om andere redenen geen plaats. Tenslotte In 2014 kon het Pinksterevenement van de Oude Trekker en Motoren Vereniging Texel (OTMV) niet plaatsvinden op de vaste plek aan de Pontweg. Uitgeweken kon worden naar land van Kees Bakker van boerderij Hunsingo aan de Postweg. Maar dat ligt in het kooirecht van de Korverskooi. Een steilewandrace, trekker-trek, ronkende motoren, vette rookpluimen en een schat aan oude motoren en machines lijken daar niet goed te passen. Maar met wat aanpassingen aan het programma was kooiker Leo Daalder bereid de hand over het hart te strijken en kon het evenement toch doorgang vinden. Texel. In dit convenant staat onder andere dat grootschalige militaire oe feningen aan de gemeente, of in sommige gevallen bij het waterschap en de houder van de eendenkooi Westergeest moeten worden gemeld. Helikopterlandingen en lage vluchten mogen, voorzover niet geregeld in de luchtvaartwetgeving, verder niet zon der toestemming van de burge meester plaatsvinden. Oefeningen in defensiegebieden die worden beheerd door SBB vinden alleen na wederzijds overleg plaats. Volgens deze afspraak vinden bij de Horsmeertjes gedurende de broedtijd géén landingen plaats. In de broedtijd vliegen de helicopters slechts aan vanuit zuidoostelijke rich ting. Verstoringen zoals enkele jaren geleden, toen een Britse helikopter te dicht bij een kolonie lepelaars vloog, hebben zich de laatste tijd, mede dankzij het convenant, niet meer voorgedaan volgens milieu-ambtenaar Koos van der Burgh, die dit voorval als incident afdoet. Op 25 maart van het komend jaar vergaderen de betrokken instanties opnieuw over het convenant.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 30