h 'e Foto Hanneke Roeper. Westergeest B 59 - Opa Lodewijk - Oma - Ome Dirk - kleindochter - Lo Vermeulen rond 1954. Coll. familie Vermeulen. Nummer 140, september 2021 Historische Vereniging Texel 27 Helemaal bont maakte het de familie Vermeulen. Rond 1960 werkte Marius Vermeulen (1939-2017) zo'n twee jaar bij de Dames Dijt. Hij woonde met zijn vrouw Bea ongeveer drie jaar in de dienstwoning Westergeest 2 (toen B 59) die destijds (1919) voor zijn opa Lodewijk was gebouwd. Ome Dirk Vermeulen was toen, als opvolger van opa de zetboer en kooiker. In 2012 vertelde Marius: “En dan in de winter. Dan ging je schapen voeren. En dan onder die bakken, daar lagen allemaal havertjes, wat de schapen morsten. En daar kwamen fazanten op af. Die kwamen ook wel uit de kooi. Maar ja, omdat ze bij ons voor het raam zaten, denk ik, ik ken ze ook wel vangen zo. Dus ik had een konijnenren, stokje eronder en wat haver eronder en dan kwamen die fazanten. We trokken aan het touwtje en dan hadden we er weer een stuk of vier. Maar ja, dat mochten de Dames natuurlijk niet weten..." Van boven Toen eind 16e, begin 17e eeuw het afpalingsrecht voor de oudste kooien werd uitgegeven werd in de verste verte nog niet gedacht aan bedreigingen van boven. Verder dan een jongensdroom kwam de vliegkunst nog niet. En in 1842 toen het recht van de Korverskooi werd gevestigd, bestond de ballonvaart eerst mondjesmaat. Dat een kooiker daar last van zou kunnen krijgen kwam in niemand op. Voor de kooiker was handhaving een lastige zaak. Een helikopter hou je niet zomaar tegen. En tot hoe hoog geldt het kooirecht? Een schadevergoedingsprocedure is vaak niet lucratief: Wie gaat rechten om een koe legt er liever een op toe. In het begin viel het ook nog wel mee. De Texelse vluchtleiders hebben van oudsher verstoringen van natuur en kooirecht weten te voorkomen. Vooral de toename van de militaire oefeningen leverde echter vanaf midden jaren 70 van de vorige eeuw steeds meer verstoringen op. Toen in 1990 door een zeer laagvliegende helikopter 43 paartjes broedende lepelaars in de Geul grof werden verstoord was de maat vol. Intensief overleg tussen gemeente, Rijkswaterstaat, SBB, waterschap en kazerne resulteerde in 1992 in een convenant. '"l L 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 29