Inbreuken op het kooirecht op Texel (Deel 2) Kees Jaap Harting Gerrit Rotting, de chirurgijn van Oudeschild, die in 1748 zo zwaar door Willem Jansz Gomes werd afgetuigd, had in 1741 geschoten in het gebied van de vogelkooi van Albert Dirksz Keijser bij Zuidhaffel en moest daarvoor ƒ12, boete betalen. Toen Cornells Jacobs? Bakker uit Den Burg in 1755 met zijn snaphaan in het land liep bij de eenden kooi in de polder Waalenburg ontstond er een heftige woordenwisseling, waar bij Bakker de kooiman met zijn vuur wapen bedreigde. Hij werd gestraft met ƒ30.boete voor het schieten in het kooigebied en ƒ50,voor de bedrei ging. In 1786 werden Albert en Simon Pie- tersz Kikkert gewapend met een snap haan bij dé Waalenburger zeesluis be trapt door Aris Gerritsz Eelman, de kooiker van de eendenkooi bij de Noor- derdijk. Vergeefs trachtte Albert Kik kert, die het wapen had afgevuurd, zich door een ingenieus verweer aan de boete van ƒ30.te onttrekken. Rechtszaken. S. B., te Anna Paulowna, een baas door middel van een roeiriem bemachtigen, ont slagen van rechtsvervolging, met gedeeltelijke vrijspraak. C. G. en G. B., beiden te Texel, jagen zonder vergunning binnen den kring eener geregistreerde en afgepaalde eendenkooi, de eerste twee geldboeten van f4, subs. 3 dagen hecht, voor elke boete, de tweede twee geld boeten van fT57 subs. 2 dagen hecht.vööf elke boete. J. W., te Helder, jagen zonder acte en vergunning, twee geldboeten van f 2, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete, met ver beurdverklaring en ’ast tot uitlevering van het geweer of betaling der geschatte waarde ad f 2, subs. 2 dagen hecht. J. B. B., te Wieringen, op den openbaren weg een paard laten staan, zonder de noudige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen, f 1 boete of 2 dagen hecht. F. Sz. K., te Wieringen, dezelfde over treding, vrijgesproken. C. B. en J. G., beiden te Helder, rijden zonder lantaarn, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. Texelse Courant 10-8-1964. Nummer 140, september 2021 26 Historische Vereniging Texel Ook kwam het voor dat de op heterdaad betrapte zich heftig verzette hetgeen kon leiden tot een handgemeen of erger. Hieronder een kleine bloemlezing van de hand van J.S.M Dijt uit 1964, waarschijnlijk als bijvangst bij zijn stamboomonderzoek. Zoals gezegd kan ontheffing worden verleend door de provincie en zéker niet door de kooiker. De Dames Dijt, geheel onbekend met de juridische finesses van het kooirecht, deden dit wèl. Nadat zij hun huisarts, stroper en jager, dokter Seegers de wacht hadden aangezegd als hij niet zou stoppen met jagen, heeft hij hen zijn kant van de jacht uitgelegd. Dit resulteerde in een schriftelijke toestemming van de Dames om, mits weidelijk, in de kooi te jagen op de schadelijke eksters en kraaien.1 Een geheel andere vorm van stroperij wordt gebezigd door de reiger. Die laat zich een jong eendje goed smaken Dit soort rovers is voor justitie onvatbaar. Maar niet voor de kooiker. Hoewel hij aldus zijn kooikersakte en daarmee zijn broodwinning riskeerde was van met name Dirk Korver bekend dat hij zo'n stroper op een portie lood trakteerde. Recentere gevallen en anekdotes kunnen om begrijpelijke redenen, maar zeer tot mijn spijt hier niet worden verhaald. Wel mag vermeld worden dat sinds de jaren zestig de sfeer wat rustiger is geworden. Wellicht door tijdgeest en de afname van de vangst voor de bout. Stropen en schieten Binnen de afpalingskring van een eendenkooi is het gebruik van het geweer verboden. Besluit Natuurbescherming artikel 3.16.1.c. Dit verbod geldt óók de kooiker! Slechts ter beperking van de wildschade wordt mondjesmaat ontheffing verleend. Die ontheffing wordt verleend door de Provincie, niet door de kooiker. En verder is het natuurlijk verboden te stropen, zoals het wederrechtelijk jagen en vissen in de volksmond heet. Tegen het schietverbod in het kooirecht werd nogal eens gezondigd: De zaken werden (en worden) serieus opgenomen hetgeen resulteerde in pittige straffen, Kanton Helder. Zitting van 25 Maart 1891. Uitspraken: P. S., te Texel, belemmering van het verkeer op een openbaren zandweg, vrijgesproken. F. S. G. H., te Helder, openhouden herberg na het bepaalde uur, f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. J. B. en II. B., te Helder, loopen langs een spoorweg zonder recht op toestemming de eerste f 0.50 boete, subs. I dag hechtenis; de tweede van rechtsvervolging ontslagen. K. F., te Texel, jagen binnen den kring eener geregistreerde en algepaalde eendenkooi op ver boden wijze f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. E. de B. en J. W. K., te Helder, burengerucht, ieder t 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. J. K., te Texel, burengerucht f 1 boete subs. 2 dagen hechtenis. Heldersche en Nieuwedieper Courant 1-4-1891. Heldersche en Nieuwedieper Courant 15-11-1893.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 28