Nummer 140, september 2021 Historische Vereniging Texel 23 Het zijn slechts enkele voorbeelden uit documenten die (nog) niet online staan. In de verslaglegging van Den Helder van 24 november 1808 staat: Op het Tableau van de ambtenaren die verbonden zijn aan het ministerie van Financiën die bevoegd zijn om schepen aan te houden en de wetten van de blokkade toe te passen, lezen we voor Texel de namen van A. Binnengevaren vijf vissersboten waarvan een stuurman Jan de Weerd heet uit Pernis. Deze vermeldt dat ze toen ze op de 3e van deze maand uit Goeree vertrokken, hij tijdens zijn reis geen enkel vijandelijke kruiser heeft ontmoet, maar dat hij bij het gat van Texel een Engelse kotter voor anker heeft gezien die hem vrij heeft laten passeren.16 Wentel en L. Vos. Bij de laatste staat nog genoteerd: Commies voor de binnenvarende schepen.15 Op retourreis zijn de volgende schepen hier aangekomen: De Triton van kapitein Hulshof, de Anna Margaretha van kapitein C. van de Waard, de Sirene van Kapitein l. Kerdel, de Vrouw Christina van kapitein C. Wolters, de Vrouw Kaatje van kapitein H. Ouwerhand, de Vrouw Geertruida van Kapitein A. Jans, de Vier Gebroeders van kapitein. G. Jansen - Zij allen hebben toestemming gekregen om in dit koninkrijk te verblijven. Volgens de regels gecertificeerd, De minister van Financiën Gogel.14 S. Roelofs, kapitein van een vissersboot uit Enkhuizen (No. 13) is met een sloep teruggekeerd die hij vlak bij Texel was tegengekomen en waarin zich zes mannen bevonden die volgens hun verklaring ontsnapt waren uit een schip dat door de Engelsen was genomen en in zee was gezonken. Het zijn de kapitein en twee matrozen van het vergane schip en drie Engelsen die tijdens de kaping aan boord waren gegaan en die nu onder de hoede van de Commandant van de Marine zijn gesteld.17 Indien men daar het woord Texel intoetst, komt er een reeks documenten en kaarten, meestal uit de Franse tijd, die de moeite van het downloaden waard zijn. Er zullen er ongetwijfeld bij zijn die bekend zijn, maar het is toch goed te weten dat de archiefstukken over de geschiedenis van Texel verder verspreid zijn dan in de eigen plaats of in ons land. En voor degenen die wat moeite hebben met het Frans, je kunt ook aangeven dat je in het Engels wilt zoeken. Ik heb hierbij willen aantonen dat de persoonlijke of plaatselijke geschiedenis ook verrijkt kan worden uit bronnen die men niet direct zou verwachten, in dit geval dus de Franse archieven. Ook kunnen bepaalde gegevens vragen opwerpen om de plaatselijke geschiedenis weer eens nader te bekijken. Is er iets bekend van de administratie van de haven in de Franse tijd? Voor degenen die het nuttige met het aangename willen verenigen: de departementale archieven, met mogelijke kaperdossiers, bevinden zich in de hoofdplaats van het departement. Houd er wel rekening mee dat augustus de vakantiemaand is in Frankrijk. Bon voyage! Siem van Eeten (s.van.eeten@planet.nl) In de rapporten lezen we op 24 november 1808: Het schip de Jonge Janna van Kapitein Roeloff Jans geladen met zout uit Portugal met bestemming Lubeck, is hevig beschadigd op Texel gearriveerd.13 Voor Texel lezen we op 17 november 1807: 1. Texel 2. A. Wentel 3. Commies 4a. Neptunus 4b. J.A. Struick 4c. Liban (Libanon?) 4d. Lijnzaad 5. niet ingevuld 6. Men zal meer dan men had gedacht, weten over de lading van het vergane schip de York van Kapitein Robateau.12 Voor iedereen toegankelijk zijn echter de documenten op Gallica, de online bibliotheek van Frankrijk. https://gallica.bnf.fr De Franse administratie ging uit van het principe Meten is weten en daartoe werden alle meetbare aspecten in Tableaux (spreadsheets) vastgelegd. Een voorbeeld: Over 12 kolommen breed moesten de volgende gegevens ingevuld worden: 1. Plaats en datum van het gerapporteerde 2. Ambtenaar die dit rapport heeft opgesteld 3. Zijn hoedanigheid 4. Aankomsten: a. Naam van de schepen b. Naam van de kapiteins c. Plaats waar het schip geladen is d. Lading 5. Vertrek: a. Naam van de schepen b. Naam van de kapiteins c. Bestemming d. Lading 6. Bijzonderheden

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 25