Details uit verhoor Sijmon Tjalling. Archief Siem van Eeten. Carte de I'Isle de Texel - 1803. Nummer 140, september 2021 22 Historische Vereniging Texel Het is bekend dat Napoleon van Den Helder ‘het Gibraltar van het Noorden' wilde maken, om zo de zeeweg naar Amsterdam veilig te stellen. Hij is daarvoor ook op Texel geweest en van zijn reis is destijds een verslag gemaakt. Dat deze plannen al door Meten is weten op de Texelse Rede Tot zover de de archieven uit Rennes. We slaan nu een kleine honderd jaar over om in de Franse tijd terecht te komen.9 zijn broer Lodewijk Napoleon, koning van Holland (1806-1810) opgesteld en grotendeels uitgewerkt waren, is minder bekend en dit wordt in Den Helder graag vergeten. In de Archives nationales in Parijs (Pierrefitte- sur-Seine)vinden we de tekeningen uit 1803, waarop Texel en de zeeweg daartoe ook vermeld zijn.10 Op 24 februari 1709 wordt het schip De Berkenrode op 80 mijl ten zuidwesten van Kaap Ouessant genomen door de fregatten Le Conquérant en le Girard en naar Saint- Malo opgebracht. Er worden drie 'particuliers hollandais' verhoord. Bij de laatste lezen we: Ik heet Albert Huypersen, 40 jaar, geboren en woonachtig met mijn gezin op Texel, ik ben hervormd en stuurman op de Berkenrode uit Enkhuizen. Het schip meet 550 ton en is van de VOC. Ik ben op Texel aan boord gekomen om de reis naar Batavia te maken. Aangezien de Fransen de namen noteerden zoals ze uitgesproken werden, zal hier eerder sprake zijn van Albert Huybersen of Huybrechtsen. zijn dat ze uitgeruild werden met gevangen Fransen. Sommige plaatsen hadden namelijk een cartel, een uitleveringsverdrag. Het kan ook zijn dat ze vrijgelaten werden en binnen een maand weer thuis waren. Om grip te krijgen op het economisch leven werden iedere dag rapporten opgemaakt van de schepen die in de Nederlandse havens binnenvoeren dan wel vertrokken. Deze rapporten werden naar het ministerie van Financiën gestuurd. In het rapport van 15 oktober 1807 lezen we dat op Texel de volgende schepen zijn gecontroleerd op hun papieren.11 Het schip Flora, kapitein Flate uit New York, van waar hij op 22 augustus vertrokken is met koloniale waren, is genomen, op 3 oktober door de Engelsen naar Deal (tussen Margate en Dover) opgebracht en op 8 oktober van dezelfde maand weer vrijgegeven. Het schip Rose, kapitein Cartij Johnson uit Baltimore, vanwaar hij op 19 augustus is vertrokken met tabak, hout en duigen, is genomen en op 9 oktober naar Deal opgebracht, waar het op dezelfde dag weer is vrijgegeven. Het schip Mississippi, kapitein Henry Hughes uit New York, vanwaar hij op 22 april vertrokken is met tabak en katoen, is op 2 oktober genomen, naar Deal opgebracht en weer op 8 oktober vrijgegeven. Mani'SeG'rl“j#-.'-XutCft Gedeelte uit bevrachtingscontract 1688. Archief Siem van Eeten. N(. RD HCLL/.ND£ I i' r. c n— -At f 'i s Qc^fj

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 24