nu ."f. Texel(aars)in Franse archieven Siem van Eeten ft A de Verseur gerechtvaardigd is. la.rcet profit de S.lbWi .MAEO <vdle £pucopal& Saint-Malo in de 18e eeuw. www.infobretagne.com. Nummer 140, september 2021 20 Historische Vereniging Texel Willen we nu naar Texel kijken, dan springen de volgende twee periodes in het oog: 1688-1713 en 1795-1813. In de tussenliggende tijd waren er geen spanningen met Frankrijk die zouden kunnen leiden tot de aanwezigheid van Texel of Texelaars in de Franse archieven. In de periode 1688-1713 werden er twee oorlogen met Frankrijk uitgevochten. Hoewel de oorlogen zich grotendeels op het land afspeelden en de Nederlandse Je m'appelle Sijmon Tjalling, j'ai trente-huit ans, je suis né dans l'ïle de Texel, j'y demeure avec ma femme, je suis capitaine du navire Le Verseur et je suis de religion protestante. Zo begint op 9 mei 1692 het onderzoek naar de vraag of de kaping van Wat is hier aan de hand? Door het project Sailing Letters en de daaruit voortvloeiende publicaties zoals ‘Kikkertje lief' en ‘Veel gedoe met de Engelsen' zou men de indruk kunnen krijgen, dat veel gegevens over Texel en over Texelaars zich, afgezien van de Nederlandse archieven in het buitenland, slechts in de National Archives in Londen (Kew) zouden bevinden.1 Dit is enerzijds verklaarbaar omdat de Nederlandse geschiedschrijving momenteel grotendeels op de Angelsaksische wereld gericht is en anderzijds omdat het Engels als de lingua franca van de (geschied-)wetenschap wordt beschouwd. Toch is dat een eenzijdige benadering. We neigen er wel eens toe te vergeten dat ons land ook een grote geschiedenis met Frankrijk heeft. Reden hiervoor kan zijn dat onze laatste innige band met Frankrijk dateert uit de Napoleontische tijd toen ons land eerst een satelliet van Frankrijk was en daarna opging in het Franse Keizerrijk. Ondanks de hervormingen die deze periode ons bracht en waar we niet meer buiten zouden kunnen, heeft die periode toch een wat negatieve klank in ons historisch bewustzijn. Dit wordt mogelijk versterkt door de parallel die onbewust gemaakt wordt met de Duitse bezettingsperiode. Aangezien historische relaties met een land vaak opgehangen worden aan oorlogen, is het dan ook niet verwonderlijk dat Frankrijk hierin een mindere rol speelt dan Engeland. De drie bekendste oorlogen met Frankrijk dateren uit de tweede helft van de 17e en het begin van de 18e eeuw, namelijk van 1672 (het Rampjaar) t/m 1713 (de Vrede van Utrecht).2 Met Engeland evenwel zijn de vier Engelse oorlogen prominent in onze geschiedbeleving aanwezig en als bondgenoot van Frankrijk waren we zelfs van 1795 tot 1813 constant in oorlog met Engeland.3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 22