Reactie op HVT 139 - Kiekeboe Wilma Eelman Nummer 140, september 2021 Historische Vereniging Texel 11 vuurloodjes kregen schippers als betalingsbewijs voor geheven belasting bestemd voor het onderhoud van de vuurbakens bij de sluizen van Spaarndam. Daarnaast is een Schots koperen 2 pence-stuk, geslagen tussen 1663 en 1668, gevonden. Ook een kleine cilindrische vijzel van tefriet, een vulkanisch gesteente uit de Eifel, viel op. Dergelijke vijzels waren in de Late Middeleeuwen algemeen in omloop en worden ook in 17e-eeuwse scheepswrakken aangetroffen. De vondsten uit de 19e eeuw omvatten vooral standaard grove keramiek en industrieel vervaardigde keramiek. Een opvallende vondst is een Belgische 2 centimes munt uit 1835, met aan beide zijden een ingestanste davidster. Ze hadden lange, wijde jassen aan en een raar hoedje op. Dat week nogal af van het toenmalige straatbeeld in Den Burg. Ze waren niet alleen vreemd gekleed, maar gedroegen zich ook vreemd. Ze belden aan bij de weduwe Wijngaarden en vroegen of ze in huis mochten kijken. Eén kroop dan in de bedstee, sloot de bedsteedeuren van binnenuit, deed vervolgens de bedsteedeuren onverwacht open en riep: Kiekeboe!”, waarna beide dames heel hard lachten. Ook deden ze belletjetrek: één van beiden trok buiten aan de bel en dan deed de ander het raampje in de voordeur open, waarna dame één weer heel hard “Kiekeboe!” riep. Ook dat leverde beiden heel veel plezier op, evenals de echo van de regenput. Hun “Kiekeboe” echode heel mooi. Waarschijnlijk waren dat spelletjes uit hun kinderjaren en kwamen bij ieder bezoek en ieder spelletje de herinneringen aan die tijd weer terug. En zo bracht het artikel Met Betsy naar Den Hoorn de herinneringen van Corrie Wijngaarden aan het overlijden van haar vader, de V1 en het huis Warmoesstraat 70 weer naar boven. Herinneringen aan het lekke dak, de koude zolder waar ze sliepen, aan de kelder met de geweckte peertjes van de rijk dragende perenbomen en aan twee vreemde dames: de zusters Timmer. Tot besluit Oosterend is ouder dan we tot nu toe dachten. Maar we weten nog steeds niet hoe oud. Het complete onderzoeksrapport, opgesteld door de Texelse archeoloog Wouter Kuip, kunt u lezen en downloaden via de website van Archeologie West- Friesland, compleet met uitgebreide literatuurlijst. Tenslotte danken we de bewoners van Koetebuurt en Wierstraat voor hun betrokkenheid in een voor hen zeer roerige periode, Siep Schellinger en zijn medewerkers van bouwbedrijf Zegel, Jan Brouwer, de terpenarcheologen Johan Nicolay en Daniël Postma en de collega's van Archeologie West-Friesland. Topstuk uit de Gouden Eeuw was een kobaltblauwe decanteerfles die in een van gele stenen gemetseld keldertje compleet maar in scherven werd opgegraven. Deze fles met bolle buik en slanke hals liet op de buik parallelle ribben zien. De fles bleek kunstig geblazen in de zogenaamde 'halve mal' techniek waardoor een speciaal effect ontstond. De fles is in Duitsland of de Nederlanden gemaakt met een Italiaanse glasblazerstechniek. Dit karaf werd bij chique diners gebruikt om wijn te decanteren en uit te schenken. Hoe dit luxe item in de eenvoudige Koetebuurt terecht kwam, is een raadsel. Op 11 september a.s. ter gelegenheid van open Monumentendag 2021 is de fles in de Maartenskerk te bewonderen. Het artikel over de wandeling van Barbara Timmer en Betsy riep herinneringen op. Niet aan Betsy of de wandeling, maar aan het huis Warmoesstraat 70 in Den Burg en de bezoeken van twee vreemde dames. Vreemd in de zin van uitgedost in vreemde kleding en vreemd gedrag vertonend, althans zo werd dat door de toen 11 15 jarige Corrie Wijngaarden ervaren. Sikke Wijngaarden, de vader van Corrie, overleed 8 juni 1940 na een aanval door Britse vliegtuigen op De Mok. De weduwe Wijngaarden en haar zes kinderen bleven wonen op de boerderij van Keijser aan de Hallerweg, tegenover De Stoof. Op 19 oktober 1944 kwam een V1 naast de boerderij terecht en veroorzaakte een krater van 15 meter doorsnede en 5 meter diep. Corrie werd gewond door enkele granaatscherven en haar zuster Thea raakte bewusteloos. Overbuurman Klaas Mantje van De Stoof werd door de luchtdruk tegen de trap geslingerd en overleed. Door de luchtdruk was de boerderij ontzet geraakt en onbewoonbaar geworden. De weduwe Wijngaarden en haar kinderen verhuisden kort daarna naar Warmoesstraat 70. Corrie was toen 10 jaar. De stolpschuur naast Warmoesstraat 70 was toen al afgebroken. Corrie vertelde dat ze na de oorlog enkele keren bezoek kregen van twee “vreemde” dames.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 13