fc.- Jj W a MILI n i MI I V v De Middeleeuwen Nummer 140, september 2021 Historische Vereniging Texel 9 Op en in deze huisterp zijn resten van gebouwde structuren aangetroffen, de eerste middeleeuwse bewoning van Oosterend. Dit waren geen woningen van baksteen met pannen daken, maar huizen en hutten opgetrokken uit natuurlijke en in de directe omgeving voorhanden zijnde bouwmaterialen als kleizoden uit de kwelder, palen en planken van lokaal of uit de regio afkomstig hout, hooi, stro en leem. Uit de analyse van de gevonden structuren blijkt dat het mogelijk om een hutkom gaat. Een hutkom is een half in de grond uitgegraven schuur waar Op deze uitsnede van het Actueel Hoogtebestand Nederland is goed te zien hoe het terrein vanaf de hogere gelegen Koetebuurt via de Wierstraat snel naar beneden afloopt naar de lager gelegen Achtertune. Met stippellijnen zijn de perceelgrenzen van de te herbouwen woningen aangegeven. Oosterend, ouder dan we tot nu toe dachten De vroegst dateerbare resten in de opgraving aan de Koetebuurt werden gevormd door een akkerlaag met ploegkrassen van een eenvoudig eergetouw, een frame van hout met daaronder uitstekende stokken die door een os werd voortgetrokken. Samen met enkele greppels en enkele scherven aardewerk dateren ze uit de prehistorie, ofwel de Midden- en Late IJzertijd. Uit de inheems Romeinse tijd ontbraken sporen van menselijke activiteit. Op de prehistorische akker lag een kleilaag. Daaruit blijkt dat de Koetebuurt in de Vroege Middeleeuwen wateroverlast kende; delen van de akker werden door de zee overspoeld. Aan de Koetebuurt lagen twee akkerlagen onverstoord boven elkaar, terwijl aan de lager gelegen Wierstraat de akkerlagen deels verspoeld of helemaal weggespoeld waren en in de middeleeuwen met een dikker pakket opgehoogd waren dan aan de Koetebuurt. Als reactie daarop werden kleine dammetjes opgeworpen om de akkers tegen het zeewater te beschermen. Dit wijst erop dat men in de Middeleeuwen met veel inspanning probeerde lijf en goed te beschermen tegen het oprukkende water. Dat moet, gezien de schaarse aardewerkvondsten, ergens in de 5e of 6e eeuw hebben plaatsgevonden. Vervolgens werd in meerdere fasen tijdens de Vroege Middeleeuwen een fors ophogingspakket aangebracht, een huisterp. De gestapelde zodenwand aan de Koetebuurt links van de rood/witte jalon. Kraanmachinist Albert Rodenhuis houdt het geïnteresseerde publiek op de hoogte. Foto Archeologie West-Friesland. Legenda NAP-hoogta AHN 3 - tov NAP [~l 0125 0.5 O °-75 EJ 1 aF Ir., A~ O 1 -> ':Z ‘"S- - 02^

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 11