w - Of-. - lllggglg ■iO Oosterend, ouder dan gedacht Wouter Kuip en Michiel Bartels 'l-i 4 MP ng Nummer 140, september 2021 8 Historische Vereniging Texel De Wierstraat in Oosterend na de brand op 2 maart 2018. Foto Guus Lange. De verwachtingen Over de vroegste geschiedenis van Oosterend is relatief weinig bekend. De ontstaansgeschiedenis van het dorp is in nevelen gehuld. De tufstenen Maartenskerk ten noordwesten van de opgraving, dateert in ieder geval uit de 10e of 11e eeuw. Archeologen nemen aan dat het middeleeuwse Oosterend bestond uit meerdere buurten, ontstaan op natuurlijke hoogten in het landschap. Deze werden vervolgens opgehoogd en uitgebreid en groeiden samen tot de huidige dorpskern. Op Texel worden rond de keileembult van de Hoge Berg de vroegste bewoningsresten aangetroffen. Op de dekzandrug die vanaf de Hoge Berg met een grote boog onder Den Burg via De Waal en Oosterend tot Oost loopt, werden bewoningssporen uit de bronstijd gevonden. Het lemige zand was geschikt voor akkerbouw en zorgde voor goede ontwatering. Grasland voor beweiding met vee en hooiwinning was voldoende aanwezig. De zee zette zo nu en dan op de lagere gronden wat klei af en zo bleef de bodem vruchtbaar. Dijken waren nog onbekend. Maar uit recent archeologisch onderzoek bleek dat de invloed van de zee in de vroege Middeleeuwen onder andere in de omgeving van Oosterend toenam. De lage delen van de zandgronden veranderden in kwelders. in de loop van de Middeleeuwen werden deze gebieden door de stijgende zeespiegel steeds natter en de zandrug tussen De Waal en Oosterend werd op sommige plekken doorsneden door geulen. Om droge voeten te houden, hoogden bewoners hun woonplekken op tot kleine terpjes. Oosterend en Oost ontstonden beide op de keileemrug van het oude Texel. Beide lagen circa 1,5 tot 2 meter boven zeeniveau. Koetebuurt hoek Wierstraat in 1962, foto H.M. van den Berg, RCE. In de nacht van 1 op 2 maart 2018 woedde in Oosterend een grote, uitslaande brand waardoor vier woningen onherstelbaar beschadigd werden en gesloopt moesten worden. De brandweer kon met veel kunst- en vliegwerk een vijfde huis behouden. Voor de bewoners van de vier woningen was dat een horrorscenario, waarvan de nasleep, ondanks medewerking van velen, heel lang duurde. Voorafgaand aan de herbouw werd in 2019 door Archeologie West-Friesland archeologisch bodemonderzoek verricht, voor de eerste keer in de bebouwde kom van Oosterend. De resultaten daarvan worden samengevat in dit artikel. [I ‘1 I ■4 C'tr

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 10