r Notulen 17-8-1795, collectie Irene Maas. Nummer 139, juni 2021 6 Historische Vereniging Texel Toch ontspoorde er ook toen wel eens een groep jonge ontheemde soldaten zoals op 3 april 1944 in de Zuiderkooi in Spang. Opzichter Dirk Boot van Natuurmonumenten stuurde de secretaris van de vereniging Jan Drijver te Amsterdam daarover het volgende telegram. optreden tegen de rovende en stropende franse militairen. “17-8-1795 Notulen gehouden bij het Committé van Algemeen Welzijn van Texel vergaderd op het Huys der Gemeente aan den Burg aldaar. Op Maandag den 17 Augustus 1795 den S'morgens om 10 Uuren present alle de Leden demto (behalve) Pieter Albertsz Kikkert. Oorlogsgeweld - Duitse tijd Anders ging het tijdens het grootste deel van de Duitse bezetting. De bezetter was gewapend maar vreedzaam en liet de Texelaar zoveel mogelijk ongemoeid. Ieder zijn rust. Binnegestaan zijnde Simon Kikkert, waarneemende de Vogelkooy in de nabijheid leggende van de Schans op Westergeest alhier, zig beklagende: dat de fransche Militairen denzelve Vogelkooy zeer beschadigde door en daar inne te lopen, niet alleen; maar zelfs onder de Kooy te Schieten, dat al het zelve hem niet alleen zeer benadeelde, maar ook tot totaal ruine van die Kooy verstrekte; dat hij van een en ander wel den franschen Commandant had kennis gegeven, die zulks wel wilde tegengaan, dog bewijs vorderde, in hoe verre die Kooy regt had- Waarop is geresolveerd: een kort uittreksel uit het Laatst geëmaneerde placaat op het Stuk van de Jagt, aan de fransche Commandant te doen geworden, met bijvoeging, dat het aan niemand te jagen, of visschen gepermitteerd was, dan op zijn eigen grond." Of zoals kooikersdochter Nel Rikkenberg-Swart het in 2005 vertelde: “De oorlogsjaren waren niet zo leuk want toen liepen de inkomsten ook weer terug. Op een gegeven moment moest vader (Dirk Korver) eenden leveren aan de Duitsers voor het Wehrmachtsheim (nu de apotheek). Dat waren er niet zoveel, maar als er volk in de kooi liep, lukte het soms wel eens niet. Maar toen kregen de Duitsers en de Russen die de rust verstoorden op hun kop van de hoge heren. Op een gegeven ogenblik zei vader: “Ze willen er aldoor meer hebben. Wat ze ermee doen weet ik niet". Hij zei dan gewoon dat hij ze niet had." Het enige wat de zwaar gedupeerde kooikers bereikten is vrijstelling van de “Jaarlyksche Recognitie" bij 's land domeinen. Dit duurde zo de gehele Franse tijd. Nog in oktober 1813 beklaagde fungerend maire (burgemeester), mr. G.C.W. Reinbach zich dat hij niet effectief kon f,-. e - s- f 7 s Z-'i t-ï Z yj? B O' 4 f) Z J /?f yl X

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 8