.MET RECHT m Tm ajjPd PO METER l il HEI J M KOOI Diefstal van sneeuwklokken Inbreuken op het kooirecht op Texel (deel 1) KeesJaap Harting ^3 Zondag ontdekte de beheerder van de eendekooi „Noorderkooi" bij Ooster- end dat daar een omvangrijke partij sneeuwklokken was verdwenen. Hij deed aangifte van diefstal bij de politie. ?i Bordje afpalingsrecht, foto auteur. Nummer 139, juni 2021 4 Historische Vereniging Texel Voor het goed functioneren van een eendenkooi is abso lute rust in, maar ook rondom de kooi een onontbeerlijke voorwaarde. De eenden moeten kunnen vertrouwen op hun veiligheid. Een verstoorde eend vlucht en komt niet meer terug. Het afpalingsrecht, in de volksmond veelal, maar niet geheel juist 'kooirecht' genoemd is te vinden in de Wet Na tuurbescherming. In het kort artikel 3.30 lid 5 en 6: Texelse Courant, 31 maart 1987. “Sy drayen licht weerom, vol vrees, vol achterdencken, Op 't roeren van een blat, op 't alderkleynste krencken, Op 't ruysschen van een mug, op 't luyst'ren van een stem, Op 't kraecken van een schoe en op de minste hem."' Een eendenkooi is een vangmiddel. Met een eendenkooi vang je eenden. Vroeger alleen voor consumptie, tegen woordig meer voor onderzoek. De kooi bestaat uit een plas met vangpijpen, omzoomd door bos of gewas. De vangpij- pen zijn omgeven door rietschermen en afgedekt door een net. De eigen tamme eenden van de kooiker, de staleenden, lokken de te vangen wilde eenden 's nachts mee naar de plas. Achter de schermen lokt de kooiker de eenden met voer en het kooikershondje de vangpijp in. De eenden heb ben wel trek en zijn nieuwsgierig naar het pluimstaartje. Als de kooiker zich laat zien, vluchten de wilde eenden verder de pijp, en uiteindelijk het vanghokje in. Daar gaan ze 'de pijp uit'. Dit ingenieuze systeem bestaat al zo'n vijf eeuwen. -5 Het is ieder ander dan de kooiker van een eendenkooi, waarvoor een recht van afpaling geldt, of degene die han delt met toestemming van die kooiker, verboden binnen de afpalingkring van die kooi handelingen te verrichten waardoor eenden binnen de afpalingkring kunnen worden verontrust. -6 Het verbod, bedoeld in het vijfde lid, is, indien redelij kerwijs niet kan worden gevergd dat de handelingen niet, op andere wijze of op een ander tijdstip worden verricht, niet van toepassing op handelingen verricht: a. ter uitvoe ring van openbare werken; b. bij het gebruik en onderhoud van hetgeen door die werken is tot stand gebracht, of c. ter uitoefening van een beroep of bedrijf. Commune inbreuken Gewone misdrijven zoals diefstal, brandstichting en ver nieling, begaan binnen de afpalingskring zijn veelal ook strijdig met het kooirecht. En hoewel niet spectaculair, wil ik ze niet overslaan. Zowel eieren als bloembollen werden nogal eens geroofd. Een eierroof zoals kooikersdochter Nel Rikkenberg-Swart zich in 2005 herinnert: Daarom duldt een kooiker niemand anders in zijn kooi. Veel kooien zijn omgeven door een stiltegebied, het 'afpa- lingsrecht', waarbinnen niets mag worden ondernomen wat de eend zou kunnen verstoren. Deze eeuwenlange rust in combinatie met de beschutte plas maakt een eendenkooi tot een uniek natuurgebied. In dit microklimaat gedijt een grote verscheidenheid aan planten, vogels en insecten. Zoals elk recht kent ook het afpalingsrecht der eendenkooi zijn inbreuken. Groot en klein. Een bloemlezing van deze inbreuken op Texel in de laatste vier eeuwen volgt in dit en een volgend artikel. “Op een ochtend waren een paar jongens uit Eierland aan het eendennesten leeghalen. Het was vroeg zo rond half zes en ze dachten dat Korver nog niet wakker zou zijn, maar dat hadden zij verkeerd. Vader pakte hun de zak met eieren af en sloeg die op hun kop kapot dus het struif liep over hen heen. We hebben ze ook nooit meer in de kooi gezien. Maar haatdragend was vader niet. Later leende hij aan een van de jongens geld om een huis te kopen, want zijn meisje werkte al een paar jaar een paar dagen in de week bij moeder". Talrijk waren door de eeuwen heen de kleine diefstallen. Meestal betrof het de jeugd uit nabij gelegen dorpen. Maar ook volwassenen beschouwden dit historisch medegebruik als hun goed recht. Vooral de appeltjes uit de Noorderkooi waren erg in trek. En ook al is het kooirecht dan al meer dan een eeuw verlopen, het roven van sneeuwklokjes uit een kooi werd nog steeds als een gekwalificeerd delict beschouwd.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 6