p De Texelse kaasloden van Jan Jaap Waverijn Frank Postma - fa- B waü Nummer 139, juni 2021 2 Historische Vereniging Texel Literatuur Jan Jaap Waverijn, Historische Vereniging Texel uitgave 91, http://www.waverijn.info/images/Info/Pages/9/Lood.html Allex Kussendrager http://www.loodjes.nl/Kaasloden%20 Texel.html Allex Kussendrager, The Coinhunter Magazine uitgave 115, 2011, http://home.kpn.nl/Loodjes/Kaasloden%20Texel.jpg Tijdens het bestuderen van de ruim 40 kaasloden en kaaslood fragmenten vonden we één kaaslood met een omgekeerd anker. Het kan de missing link zijn. Misschien stond het anker van het eerste type loden met een eilandmerk inderdaad ondersteboven en is het anker bij latere typen recht gezet. staat er TK. Is dit de afkorting van Teksel? Dit is in ieder geval de schrijfwijze van de Friese overkanters. In het artikel van Allex Kussendrager wordt ook gesproken over de particuliere merken die vooraf gingen aan het eilandmerk met het anker. Hoe zien die particuliere merken er dan uit? In de collectie Waverijn kwamen we een loodje tegen met een zeer aparte vorm waarvan we het vermoeden hebben dat het een particulier kaaslood kan zijn. Op het kaaslood met omgekeerd anker staat dit omgekeerde anker tussen een K in spiegelbeeld en een T. Een afdruk in de schapenkaas levert een omgekeerd anker tussen een T en een K op. Is het ene mysterie opgelost dan komt er meteen een nieuwe bij. Waarom Het loodje bestaat uit een driehoek of A met daar bovenop een kruis dat aan de bovenkant van de driehoek/A uitsteekt. Het is mogelijk een familiewapen of huismerk van een Texelse familie. Als u als lezer dit symbool herkent, dan kunt u ons fantastisch helpen door uw kennis met ons te delen. Zo komt het onderzoek dat Jan Jaap Waverijn is gestart weer een flinke stap verder. De amateurarcheoloog en kunstenaar Jan Jaap Waverijn heeft met zijn metaaldetector honderden historische objecten op Texel gevonden. De collectie van de veel te jong overleden Jan Jaap Waverijn wordt momenteel door het team van de gemeente- archeoloog Michiel Bartels onderzocht. Uit de bronstijd komen onder andere drie fragmenten van een brilfibula. Dit is het oudste type mantelspeld dat Nederland kent. Ook uit de Romeinse tijd en vroege middeleeuwen heeft Jan Jaap heel wat mantelspelden kunnen vinden. Uit de Romeinse tijd komen verder zilveren en bronzen munten, sleutels, delen van sieraden, riemen en paardentuig. Soms zijn de vondsten afkomstig uit de verste uithoeken van de wereld zoals munten uit Rusland, China en Japan. Er is ook een typisch Texels product: Texelse kaasloden. Jan Jaap heeft zelf onderzoek gedaan naar deze ronde loden schijven van meestal ruim 4 cm in diameter. De lichtste is nog geen 20 gram en de zwaarste is ruim 60 gram. Op bijna al deze kaasloden is een anker te zien tussen een X en een T. Volgens Jan Jaap werden deze loden gebruikt om de Texelse schapenkaas te merken door het lood als een stempel in de zachte schapenkaas te drukken. De zo ontstane afbeelding op de kaas is dus het spiegelbeeld van de afbeelding van het lood. Er staat dan TX dat inderdaad de afkorting van Texel is. Wilma Eelman kan deze theorie bevestigen. Allex Kussendrager heeft hier een aantal artikelen over geschreven die zijn gepubliceerd in The Coinhunter Magazine uitgave 115. In zijn artikel geeft hij aan dat de eerste bekende vermelding over merken al uit 1477 komt. Het gaat in eerste instantie over particuliere merken. Langzamerhand werden deze particuliere merken vervangen door een eilandmerk met het anker tussen X en T. Een anker staat ook in het wapen van Texel dat sinds 26 juni 1816 in gebruik is. Het anker in het wapen staat echter ondersteboven! De redactie van The Coinhunter Magazine wees al terecht op dit verschil. j/ - -

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 4