Uit boekje met schetsje. Nummer 139, juni 2021 28 Historische Vereniging Texel 10 juni 's Morgens op het kerkhof geweest en tegen de walletjes gelegen. 's Middags naar Den Hoorn en door ds. Brummer, het archief gezien, bevattende als oudste stuk een kerkboek van begin 17e eeuw, daarna een lacune door een niet deugende dominee. Verder lidmatenboeken na de Napoleontische tijd en diaconieboeken. Terug over de Westen. Opvallend is, dat hier tusschen het golvende hooiland en de dennen een laagte met slooten ligt. De weilanden zijn nu op zijn mooist, er is nog niet gemaaid en de schapen zijn nog niet geschoren, ook de lammetjes zijn nog niet allemaal weg. Boterbl. Madeliefjes en koekoeksbl. staan rijk in bloei. 11 juni 's Middags Eelman op de Koog bezocht. Nog steeds W. Wind; de zee is woest, groote stuivende golven, mooi weer. Huis in de Koogerstraat gezien, bewoond door (Antje Koopman) geb. Antje Tuinder. Het huis heeft oude eikenhouten balken die in verschillende kamers in verschillende deuren (kleuren) overgeverfd zijn. 8 juni 's morgens bezoek gebracht bij juffrouw Bakker en bij Dieuw gewogen (130 pond). 's Middags in de Nieuwe Aanleg gelegen. Wie juffrouw Bakker is, daar zijn we ook niet achter gekomen. ‘t Kopje is het Kennemer meisjeslyceum waar Jac. P. Thijsse de biologieleraar was. Hij trok elk jaar met de meisjes naar Texel om de natuur te verkennen. Over dat laatste had Jan Wolkers indertijd heel andere gedachten dan Jac. P. Thijsse. Dit komt naar voren in een radioreportage, wanneer Jan in de duinen van Texel geïnterviewd wordt. Verder geen datum, of programma bij bekend. We moesten er wel om grijnzen. Het lelijke vierkante villaatje zal rond 1926/1927 gebouwd zijn. De plaats is vrij duidelijk. De boerderijen op de hoek moeten de drie zijn op de hoek Schilderweg/ Hallerweg, Immanuel, de Laagte en Arcadia. Er zijn twee opties voor het lelijke kleine villaatje. De ene is het in de begin jaren twintig gebouwd huis, op de plek waar nu Jan Jacob Rab woont aan de Hallerweg. Dit huis was best groot en had een geknikt dak met bovenop een plat dak. De andere optie is het huis, wat nu tussen de bomen staat, tegenover de Zelfpluktuin. Dat was lang een klein plat huis. Het huisje werd ook wel de stoof genoemd. In ogenschouw nemend dat Barbara vanaf Oudeschild richting Den Burg liep lijkt ons het meest aannemelijk dat ze het platte huisje bedoelde. Die zie je het eerst vanaf die richting. Op de oude hakhoutbosjes na, was het huidige bos nog niet aangeplant. Daarna komen de boerderijen. We denken zelf, niet wetenschappelijk verantwoord, dat Barbara het huis aan de Hallerweg geen lelijk klein villaatje zou noemen. Met de eendenfokkerijen zal Barbara de fokkerij van Frans Blom (1874-1933) bedoelen. Hij hield eenden en kippen bij de Vinkenbaan aan de toen Nieuwe weg (Schilderweg). In 1928 verkocht hij bij openbare verkoping onder andere twaalf eendenhokken. Waarschijnlijk het einde van de eendenfokkerij. 9 juni Avontuurlijke tocht met hindernissen naar de Schorren. 1. Autobus naar De Cocksdorp defect, zoodat wij in 2 partijen naar De Waal gebracht en vandaar met 6 personen in een auto voor 3 naar Oosterend gaan. 2. De klokkenluider te Oosterend is niet thuis, zoodat ik den toren niet kan beklimmen. 3. Achterop gereden door de meisjes van het Kopje en juffr. Burger, die zich bij het begin van de Schorren neerzetten. Een tijdje gewacht, daarna hen gepasseerd. Verder is het er heerlijk rustig. O.a. zijn er weer bergeenden op de schorren. Van de schorrenvegetatie bloeit nog niets, Artemisia is zelfs nog vrij klein. Bijv in C aardbeirood. C is ook nog merkwaardig door een raampje in de zijwand dat kerkraampje geweest moet zijn. De kamers C en D waren vroeger een en door een wand van de zijgang E gescheiden. Deze wand is 16 jaar geleden verplaatst. Het huis moet vroeger een kerk geweest zijn. Tusschen de vertrekken A en C zijn een bedstee, of kasten. Dit vergeten te vragen. Op beide zijden is het beschot met reliefzuiltjes versierd. De balken zijn aan het eind uitgesneden, vooral in kamer C. Onder A ligt een kelder, waardoor dit vertrek wat zijn met de kijker goed te zien. Daarna Betsy naar de boot gebracht en in een regentje zelf terug. Langs de nieuwe weg zijn een paar eendenfokkerijen, trouwens reeds (sinds) vorig jaar aanwezig. Een vroeger klutenland is thans gelijk gemaakt; de plassen zijn dichtgegooid. Andere klutenlandjes bestaan nog. Bij de boerderijen op de hoek heeft men een lelijk vierkant villatje gebouwd. 's Middags heerlijk aan de dijk gelegen tusschen Redoute en Ceres, luisterend naar het klotsen van de golven tegen den dijk. Prachtig weer. Niet veel vogels gezien.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 30