Touw en anker ‘lenen’ om snel uit te kunnen varen Maarten 't Hart Nummer 139, juni 2021 22 Historische Vereniging Texel Op huijden den 26 maert 1662 compareerde Jan Cornelisz, buerman in de Kooch, out ontrent XXXIII (33) jaer ten versoecke van Hertien Cornelisz Afslager en als reeder van het viskersgaljoot daer stuerman op is geweest Aerien Pieterz Vries, verclaert dat hij attestant in den verleden somer met winkelen” bij andere schuiten. Op het schip van Afslager vonden ze een goed stuk kabeltouw, dat ze meenamen. Bij gebruik op zee bleef er weinig van over. In de schuit van Pieter Jan Wilkes, genaamd Jonge Pieter, vonden ze een geschikt anker dat eveneens werd 'geleend' en op zee is verspeeld. Als getuigen bij beide aktes ondertekenen de medewerker van notaris Hendrick Abbenes, Jan Janz Duincker en de gedupeerde eigenaren van de schepen, Hertien Cornelisz Afslager en Pieter Janz Wilkes. Nu volgen in 17e eeuwse taal de belangrijkste fragmenten uit beide akten gedeelte tekst weggelaten) Op 26 maart 1662 kwamen enkele scheepseigenaren bij notaris Abbenes van Den Hoorn met een getuige om een verklaring af te leggen over enkele diefstallen op hun schepen. Dit waren de visafslager van Den Hoorn, Hertien Cornelisz Afslager en Pieter Janz Wilkes van Den Burg. De één miste een lang stuk kabeltouw van zijn viskersgaljoot en de ander een anker van zijn schip. Ze zijn er achter gekomen hoe de vork in de steel zat en hebben Jan Cornelisz van De Koog, oud circa 30 of 33 jaar, meegenomen naar de notaris om één en ander zwart op wit vast te leggen. Waarschijnlijk was het hun bedoeling om daarmee voor het gerecht schadevergoeding te kunnen verkrijgen. Jan Cornelisz verklaarde dat hij in de zomer van 1661 op een haringschip ter haringvangst is uitgevaren met stuurman Aerien Pieterz Vries. Toen ze wilden uitvaren bemerkten ze dat er weinig kabeltouw aan boord was en ook dat er een anker tekort was. Goede raad was duur. Op bevel van de stuurman zijn ze toen “proletarisch gaan Haring en haringvissers, ets van Albert Flamen, 1664, Rijksmuseum RP-P-1888-A-12517. Al vele jaren heb ik voor de bibliotheek van de Historische Vereniging Texel aanwezige kopieën van akten uit het Oud Rechterlijk Archief en het Oud Notarieel Archief van Texel, getranscribeerd. Soms komt er iets uitzonderlijks voorbij dat ik niet eerder of later meer heb aangetroffen. Dat is met het onderstaande het geval: leentjebuur spelen bij collega-vissers. Het is niet fraai, maar mogelijk veroorzaakt door de haast vanwege goede zeilomstandigheden. IV J

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 24