,r V/ We weten wel meer van wat we nog niet weten! Nummer 139, juni 2021 20 Historische Vereniging Texel Ja wat kunnen we hiermee concluderen? Alleen maar dat het tableau tussen 1935 en 1975 schade heeft opgelopen. Maar waar en hoe, we weten het niet! De kleur van de hemelglobe Bij bestudering van de foto's zien we een verandering in de kleuren van de globe. Op de twee zwart/wit foto's is de globe licht van kleur en de sterren donker. Zie detail uit de foto van 1935 met de aanwijsstok. Dank aan Jelle Koenen van het Fries Scheepvaart Museum, Ottema-Kingma Stichting, Wilma Eelman, Diederick Wildeman, conservator Het Scheepvaartmuseum Amsterdam, Fries Scheepvaart Museum, Ria Rikkenberg-de Porto, Fia Witte, Hetty Boogaart, Mariska van Heerwaarden. Jelle Koenen van het museum heeft nog even naar het stuk gekeken. Hij vermoedt dat het oker en donkerblauw ooit zijn overgeschilderd. Maar daar doorheen schijnen oudere lagen van een lichtere tint. Maar wanneer dat gebeurd is, is niet bekend. Hij vermoedt dat het stuk na de verfbeurt buiten heeft gehangen. Met name de blauwe kleur is erg versleten. De lichte hemelglobe heeft een opfrisbeurt gehad met fellere kleuren. Al zoekende komen we een tekening van dit tableau tegen. Als beschrijving staat er: Versiering 19s- eeuwse schepen- of niet -geïdentificeerd houtsnijwerk, ca. 1820.9 Deze tekening staat in een boek dat in 1975 uitgegeven is. Het is niet duidelijk wanneer deze tekening gemaakt is. Maar duidelijk is wel dat de takken linksboven afgebroken zijn. Op een andere, gekleurde, foto lijkt de globe geel te zijn. En de sterren groenig. Deze foto moet in dezelfde tijd zijn gemaakt als de foto met Witte en zijn hond Fokkie. Kijk naar de waslijn en de planten. Omdat kleurenfoto's in deze tijd bijzonder zeldzaam zijn, kan deze foto zijn ingekleurd. Scheepsversieringen van De Vrolijke gaan naar Sneek De ‘Texelse' scheepsversieringen hebben een plaats gekregen in het Fries Scheepvaart Museum. Ze zijn gerestaureerd en voor het nageslacht bewaard gebleven. Het tableau met hemel (sterren) globe, kijker, kaart en boek hangt in de vaste tentoonstelling. Het wapen met de leeuwen en het houten console liggen in het depot. Er was helaas door de welbekende omstandigheden geen gelegenheid om deze in het echt te gaan bekijken. Wij blijven achter met nog diverse vragen: Waar, wanneer en bij wie heeft De Vrolijke de scheepsversieringen gekocht of geruild? Van welke schepen zijn de versieringen afkomstig? Hoe kwam Ottema aan de spullen, via welke handelaar? Zijn de kleuren op de versieringen origineel? Deze foto is gevonden op de website van de UvA. Wel opgeslagen, maar geen bron genoteerd. We hebben de foto nooit meer teruggevonden. In de catalogus van het Fries Scheepvaart Museum is de globe blauw van kleur en heeft gele sterren. Dit zal met de restauratie in 1995 gebeurd zijn. 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 22