1 Nummer 139, juni 2021 18 Historische Vereniging Texel 2. De scheepsversieringen zijn gekocht op Texel. Hoe komt Jan Witte aan deze scheepsversieringen? Zijn de objecten daadwerkelijk van Vlieland naar Texel gekomen of zijn ze later in Den Helder of elders door Witte gekocht? Dat laatste lijkt ons het meest aannemelijke. Witte was tenslotte een 'sjaggeraar' of, netter gezegd een verzamelaar. Ook dit hebben we niet bevestigd kunnen krijgen. voor schepen zijn er rond Drie punten die naar voren komen uit deze beschrijvingen roepen vragen op: Via het museum in Sneek hebben we een reactie van de Ottema-Kingma Stichting gekregen. En wat blijkt, ze vermoeden dat Ottema de stukken heeft gekocht tussen 1938 en 1948: “Hij heeft ze namelijk niet in 1938 in bruikleen gegeven ten behoeve van de Scheepvaarttentoonstelling in Sneek van 9 t/m 19 augustus 1938. Dit had, indien hij ze 1. Gestrande schepen op Vlieland. Wat 1860 gestrand op Vlieland? In een artikel uit 1992 wordt vermeld dat de spiegelversiering met de leeuwen afkomstig zou zijn van een bij Texel vergaan schip.6 Texel als vindplaats is in de loop der jaren veranderd in Vlieland. In 1860 zijn er geen gedocumenteerde strandingen van schepen op Vlieland. In 1863 is er juist wel sprake van gestrande schepen. Tussen 3 en 5 december 1863 zijn er vijf schepen verongelukt op en bij Vlieland. Het moet toen noodweer zijn geweest. Langs de hele Nederlandse noordkust zijn in die dagen circa 17 schepen verongelukt, waarvan vijf op Texel.7 Het verhaal dat de scheepsversieringen van één of meer van deze schepen afkomstig zijn, zou op waarheid kunnen berusten. Maar wij hebben daarvoor geen aanwijzingen gevonden. De verf bladdert af. Hierbij staat ook dat notaris Nanne Ottema dit object op Texel heeft gekocht en dat het afkomstig zou zijn geweest van op Vlieland gestrande schepen rond 1860. Als dit de datum is waarop de foto is gemaakt, waren de versieringen waarschijnlijk dus nog op Texel in 1935. En dan zijn ze niet in 1920 aan Ottema verkocht, maar wanneer dan wel? Jan Dirksz Witte, De Vrolijke, is op 3 augustus 1938 in het Lidwina Ziekenhuis overleden. Het kan zijn dat hij ze bij leven verkocht heeft. Maar het kan ook zijn dat de kinderen/erfgenamen de objecten na zijn overlijden van de hand hebben gedaan. 3. De koper is notaris Nanne Ottema. Wie is deze man en klopt het jaartal 1920 wel? Nanne Ottema (1874-1955) was notaris, verzamelaar, kunsthistoricus, publicist, museumstichter, en hij zette zich in voor natuur- en cultuurbehoud. Met zijn vermogen bouwde hij een grote kunstcollectie op van circa 30.000 objecten die onder meer bestond uit (Friese) kunst en kunstnijverheid en Chinees porselein. Ook andere voorwerpen hadden zijn aandacht, zoals de Texelse scheepsversieringen. Deze stukken zijn, met het maritieme gedeelte uit de collectie, in 1948 in bruikleen gegeven aan het Fries Scheepvaart Museum te Sneek. Ottema liet zijn vermogen na aan de Ottema-Kingma Stichting. Deze stichting beheert tot de dag van vandaag zijn collectie.8 Objectnummer FSM-J-238 Houten console voor een achterspiegel. Versierd met houtsnijwerk in de vorm van rolwerk en acanthusloof. Meerkleurig beschilderd. Periode van 1700 tot 1750. Bijzonder is dat bij dit console vermeld wordt dat de herkomst niet bekend is. Terwijl het duidelijk op de foto's bij het plaatsje van Witte te zien is Blijkbaar waren deze foto's niet bekend bij de koper. Omdat het bijbehorende inschrijfnummer een lager nummer heeft dan het leeuwenwapen, nemen we aan dat het eerder gekocht is. In de catalogus op de website van het Fries Scheepvaart Museum staat vermeld dat Ottema de spiegelversieringen in 1920 heeft gekocht. Er staat niet bij van wie, maar dit moet wel van Jan Witte zijn geweest. Bij ons kwamen twijfels over het jaartal 1920. In dat jaar is Jan Witte 55 jaar oud. Maar op de foto met de stok en toeschouwers, lijkt Jan toch wel rond de 70 jaar oud te zijn. Of zag hij in 1920 als 55 jarige eruit als een 70 jarige? Nee, zie daarvoor de foto van de familie uit 1920. In de Texelse Courant tussen 1915 en 1940 wordt geen melding gemaakt van een bezoek van Ottema aan Texel. Ja en dan krijgen we de al eerder genoemde foto via achterkleindochter Ria de Porto. Weer is de achterkant belangrijk. Daar staat duidelijk een datum gestempeld: 13 aug. 1935.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 20