K' j| Wl 1 f I - - het schuurtje is nog een houten ornament te zien. Nummer 139, juni 2021 16 Historische Vereniging Texel Ontdekt in een Fries museum Dankzij het digitale tijdperk zijn de ornamenten snel gevonden.3 Ze staan vermeld in de catalogus van het Fries Scheepvaart Museum in Sneek. Ze worden daar 'spiegelversieringen' genoemd. Kleindochter Door vertelde dat het bord met de globe en kijker waarschijnlijk naar een museum in Friesland is gegaan. Een andere kleinzoon, Michiel van Martha, weet te vertellen dat zijn moeder vertelde dat haar vader nogal makkelijk was. Als hij geld had, was het ook zomaar weer weg. Hij kocht van alles, maar binnenshuis moesten ze het maar regelen. Daar maakte hij zich niet al te druk over. Dochter Martha was 18 toen haar moeder Antje overleed op 10 juni 1922. Op dat moment waren er nog zeven kinderen thuiswonend. Samen met haar zusters Cornelia en Agatha kreeg Martha de zorg voor de hele huishouding. De bekendste en meest aansprekende scheepsversieringen zijn de boegbeelden voorop een schip. Vooral in de 17e en 18e eeuw krijgen schepen deze ornamenten. Maar het rijkst versierd waren de spiegels, het platte achterschip. De ornamenten van De Vrolijke behoren tot deze rijke versieringen. Het waren werkstukken van beeldhouwers of beeldsnijders. In die periode was er veel vraag naar deze decoratiestukken. Niet alleen voor schepen, ook om op overheidsgebouwen te plaatsen, of bij particulieren, in kerken, meubels en rijtuigen.4 In de catalogus van het Fries Scheepvaart Museum staan de scheepsversieringen als volgt beschreven: Op de foto Witte met zijn hondje Fokkie. Links boven, op de dakrand van Dat is nog niet getraceerd. Links naast de deur van het schuurtje de console, boven de poortdeur naar de steeg het wapen van Holland met de twee leeuwen en boven de achterdeur van het huis het ornament met globe, kijker, boek en rol papier. Foto coll. Fia Witte. het huis te spiekeren. Ging om de bekijks van langslopende mensen. Het bord is uiteindelijk naar een museum in Friesland geraakt, denkt ze"De moeder van Hetty is Door, de jongste dochter van Dirk. Op de foto met Jan Witte en aanwijsstok staan toehoorders. Hij ontving dus langslopende mensen. Die zouden dan over de Burgwal moeten hebben gelopen en zo tegen het 'museumpje' aan hebben gekeken. Het roept ook vragen op. Waren het echt loslopende mensen of kwamen er ook mensen op afspraak? Wat zijn het voor scheepsversieringen, hoe kwam hij eraan en waar zijn ze gebleven? ft c s’. V- ’sT"' 5^.,

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 18