- -.-.X - Nummer 139, juni 2021 Historische Vereniging Texel 15 Gezinsfoto gemaakt in 1920. Boven v.l.n.r. Pieter-Jan, Cornelia, Grietje Sul, Martha, Tijs, Anne, Neeltje Langedijk, Agatha, Cees, Rikus, Frouwtje Kikkert, Johan en Gerard. Onder v.l.n.r. Grietje Barhorst, Dirk, vader Jan, pater Michiel, moeder Antje Kuip, Marretje en Piet Boom. Foto coll. Fia Witte. De foto op Facebook in 2019 is geplaatst door Mariska Arents-van Heerwaarden, achterkleindochter via oudste Verzamelaar Jan Dirksz Witte Er zijn drie foto's bij ons bekend van het plaatsje met scheepsversieringen. Uit verschillende bronnen komt naar voren dat het een plaatsje achter een huis in de Weverstraat moet zijn geweest. Maar waar? In de rouwadvertentie van Antje in 1914 en die van zoon Gerard in 1925 staat alleen Weverstraat, geen nummer. Ook bij de openbare verkoping wordt geen huisnummer vermeld. Op 30 mei 2019 is de foto van Witte met de stok en toeschouwers op Facebook geplaatst. Daar was één van de reacties dat het huis op de achtergrond nummer 48 moest zijn geweest.2 Uiteindelijk bracht Ria de Porto, achterkleindochter via Marretje, uitkomst. Op haar foto staat duidelijk vermeld Weverstraat 46. Vermoedelijk is dit nu de winkel ‘De Kolonist'. Aan de linkerkant van het plaatsje hangt een console, met een plant erop, aan de wand van een schuurtje. Op het achterhuis hangt links een tafereel met leeuwen. Boven de deur het sculptuur met hemelglobe, kijker, boek en een gedeeltelijk opgerold papier. Het zijn geen typische Texelse voorwerpen, te rijk voor de ‘gewone' Texelse schepen. De scheepsversieringen zouden van een op Texel gestrand schip afkomstig kunnen zijn. Zo te zien zijn dit ornamenten van schepen uit de 17e, 18e of begin 19e eeuw. Dan zouden deze ornamenten al heel lang op Texel bewaard zijn geweest. Maar is dat zo? Uit de reacties op Facebook blijkt dat De Vrolijke een verzamelaar was. Hetty Boogaard reageerde op de foto. Hetty schrijft: “Dat zou mijn overgrootvader kunnen zijn. Zal aan mn moeder vragen... De opa van mijn moeder... Ze zegt, het was een ouwe sjaggeraar. Hij ging veel naar Den Helder. En kwam met van alles terug. Vond het leuk om 't aan zoon Dirk. Zij vraagt daar meer informatie over het tafereel boven de deur. Ze vermoedt dat het een Bijbels tafereel is. Volgens haar informatie is de foto genomen op de Burgwal. Dat laatste klopt. Het huis aan de Weverstraat had een achteruitgang aan de Burgwal.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 17