EmTOTnifl iWLinilIM w 1 dB N Archief gemeente Texel. Een vervolg hierop verschijnt in Nummer 139, juni 2021 Historische Vereniging Texel 9 Het plan oogstte een storm aan bezwaren en (2870) protest- handtekeningen. Onder de bezwaarmakers bevonden zich de Dames Dijt die hun kooirecht in de strijd wierpen. Uiteindelijk werd de voorgenomen wijziging van het bestemmingsplan door de provincie van tafel geveegd wegens strijd met het landschapsschoon. In hoeverre alle andere argumenten daaraan hebben bijgedragen, zullen we niet weten. Met hartelijke dank aan: Leo Daalder, Marian Kuip-Rikkenberg, Irene Maas www.irenemaas.nl, Archief gemeente Texel Jasper Wessels, Archief Staatsbosbeheer Erik van der Spek, Archief Natuurmonumenten en Noord-Hollands Archief Archief Texelse Courant. het kooirecht dikwijls geheel of gedeeltelijk afgekocht. Een voorbeeld dicht bij huis is de kooi van ‘t Zand waar in 1986 de afpalingskring van 1506 naar 753 meter werd teruggebracht. In 2001 werd daar voor een bedrijventerrein nog eens een taartpunt uitgesneden. een volgende uitgave. Het hotel komt binnen het kooirecht. De rust in de omgeving van de kooi wordt erdoor geschaad. De kooi heeft een recht van afpaling van 1500 meter en is nog in gebruik. Hieruit kan ook een privaatrechtelijke schadeclaim voortvloeien. In 1969 speelde zo'n planologisch conflict. De gemeente ging mee in het plan van een groep ondernemers om in de polder Ceres een hotel op te richten. En wel van een voor Texel ongekende omvang. Vijftien meter hoog moest het worden waarvan de helft boven de dijk uitstekend. Een delegatie van de raad is nog met een lange stok wezen kijken hoe hoog dat zou zijn. Dit geeft ons aanleiding op te merken: dat de grenspaal van de kooi voorheen bij de v.m. schans "Redoute" stond en dat toen buitendijks gejaagd kon worden, dat het polderbestuur voor de uitbreiding van het kooirecht over het nieuw ingepolderde gebied nooit benaderd is geworden, zoals indertijd wel t.a.v. de ingepolderde Prins Hendrikpolder geschiedde, dat derhalve niet aanmerkelijk is dat het poldertje zelf binnen de afpalingskring van de betrokken eendenkooi ligt, dat het hier evenwel veeleer om de privaatrechtelijke verhouding tussen betrokkenen gaat dan om de publiekrechtelijke kanten welke een bestemmingsplan beoogt te regelen. Het gemeentebestuur probeerde van alles om daar onderuit te komen, daarbij dankbaar gebruik makend van de onbekendheid met deze (juridische) materie. TC van 27 juni 1969: h. Ie grand en p. selle h.b.o. architecten b.n.a. RECREATIE PROJECT CERES OP HET EILAND TEXEL

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 11