der Berichten. Vervolg Naar wij vernemen is aan de 3 kooihou- ders te Texel, welke gepasseerde jaren door het schieten met zwaar geschut van af het fort de Harssens schade bekwamen in hunne vogelkooien, wegens het vertrek en wegblijven der vogels, ieder eene som van f 200.- schadevergoeding toegekend. VERBREDING RVIGENDIJKSWEG Ten behoeve van de verbreding en verharding van de Ruigendijksweg kan de gemeente voor 381.20 van de Slaat iiL r Nedei landen 0.76 24 ha. grond kopen De raad werd gisteren voorgesteld daar toe te besluiten. Hel tegenwoordige rij wielpad wordt bij de weg zelf getrokken, maar in de toekomst zal daar ook weer een rijwielpad worden aangelegd De proeven met het geschut op de Harssens zijn uitmuntend geslaagd, De clevatietoestelkn hebben zich goed gehouden, ook Lij den hoogsteu stand. 12 graden en de zwaarste lading. De bewapening van het fort is dus in elk geval in orde, en bouwmeesters en ingenienrs mogen op dezen uitslag met recht trotsch zijn. Als men het hotel den Burg beschouwt, zou men mceueii, dat de vijand werkelijk een aanval heeft gedaan en er een kogol doorheen gevlogen is. Gebroken glasruiten en afgerukte dakpannen geven het anders nette hotel het uitzicht van een ruïne ook de ingénieurs-woning op den bavendijk en het directiegebouw op *s rijkswerf heb ben het, wat de ruiten betreft, zwaar moeten ontgelden. In het kantoor der maatschappij „Neptunus” is zelfs het ge- hecle plafond vernield en dreigt te vallen. Wie zal die schade dragen ’t Is bijna ondenkbaar dat deze niet door het rijk zal vergoed worden aan de geruchten des be treffende behoort men vooralsnog geen ge loof te slaan, want de onbillijkheid daarvan is zoo duidelijk, dat de veronderstelling reeds een beleediging voor het rijk zou zijn. Zeker is het aan te bevelen, aan hen, die schade leden, daarvan goede nota te nemen en behoorlijk opgave daarvan in te zenden. W ^5* 't Vliegend Blaadje, 5 september 1885. Texelsche Courant, 16 maart 1957. Nummer 139, juni 2021 8 Historische Vereniging Texel Planologie - Cereshotel Ook planologisch heeft het kooirecht nog steeds betekenis. Het slinkend economisch belang van de steeds minder vangende kooiker moet het echter bij de rechter steeds vaker afleggen tegen de oprukkende maatschappelijke belangen van onder andere landbouw en industrie. Maar ook wordt door overheid of projectontwikkelaar Texelsche Courant, 20 maart 1890. Aardig is dat een van de jonge grondwerkers van de fa. De Vries en van de Wiel die het werk uitvoerde veel later, in 1993 zelf kooiker werd van de 'Korverskooi'. Inderdaad: Leo Daalder. Het koepelgeschut is sindsdien maar weinig gebruikt, vooral omdat Den Helder nooit zodanig werd aangevallen dat het nodig bleek. Toch was de impact van de oefeningen dusdanig dat de eendenkooien op Texel er onder te lijden hadden. En ondanks dat de verstoring niet in het afpalingsgebied plaats had en het een rechtmatige (overheids)daad betrof bleek een schadevergoeding op zijn plaats. Planologie - Ruigendijk Een wettelijk toegestane inbreuk op het kooirecht is de noodzakelijke aanleg van openbare werken en het onderhoud daarvan en bovendien als het niet anders kan. De verbreding en verharding van de Ruigendijksweg in 1957 is daarvan een voorbeeld. Er ging nogal wat op zijn kant waarbij de dragline met kettingen een hoop kabaal maakte. En dat allemaal pal onder de kooi van Dirk Korver. Voor Korver was de kooi zijn broodwinning en hij was, begrijpelijk, fel op mogelijke verstoringen daarvan. En zo gebeurde het menigmaal als de wind op de kooi was, dat Korver 's morgens vroeg op het werk verscheen en zei “vandaag maar niet jongens”. En dan lag het werk die dag stil. ■Kr

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2021 | | pagina 10