'I’S®? Nummer 137, december 2020 Historische Vereniging Texel Ik had nog nooit zo’n mensenmassa gezien! Als je onder de wind liep van de neergestreken massa werd je compleet stoned. Eén grote wolk kwam er vanaf, er werden de meest exotische peuken gerookt. De eerste band die ik hoorde was Stone The Crows, daarna Canned Heat. Maar het werd al snel duidelijk dat de muziek niet de hoofdzaak ging worden. Mijn maat Peter Dankers en ik hadden wat duistere pilletjes gescoord die in die tijd erg in waren. Je kent dat wel. eerst een halfie en dan kijken wat er gebeurt. Na een half uur nog steeds niets. En toen begon het, lachen tot het zeer deed. We waren in de rol van Janssen en Janssens (schrijf ik het goed, die Kuifje figuren). Om ons heen trok het halve publiek hun kleren uit, het werd één collectieve trip. Een grote roes met een potpourri van muziek, kleuren, zonovergoten blote hippies, plastic bami-bordjes die massaal de lucht in gingen bij Mungo Jerrys 'In the Summertime’, een nummer 1 hit toen, hasj en meiden. Onze tent vonden we ergens in de nacht weer. In de tent lag een buitenlands stel te kunstbiljarten. Wat we ook probeerden, we kregen ze er met onze stonede hoofden niet meer uit. De rest van de nacht weet ik niet meer. De volgende dag was het erg warm en zonnig. Tussen het publiek gekeken naar de vaak erg vals spelende bands. Vooral Jefferson Airplane deed zeer aan mijn oren weet ik nog. Het was ook die dag dat ik aan het hek ergens achter in de middag mijn moeder trof met een waar voedselpakket dat ze door de spijlen aangaf. Tot op de dag van vandaag weet ik niet hoe we dat hebben gecommuniceerd, een wereld zonder mobieltjes immers. Die tweede nacht vonden we onze tent terug, zonder slaapzakken en whatever, de derde nacht was ie weg. Daarna ben ik vriend Peter kwijtgeraakt. De laatste dag kwamen er nog wat giganten van destijds op het podium, waaronder Soft Machine en Pink Floyd. De laatsten sloten af. 'Careful with that ax Eugene’,’ A René Pop als vijftien jarige in Amsterdam. In de platentas zit de in de Damstraat gekochte LP 'Lice Cream II', foto René Pop. saucerful of secrets’, die twee nummers kreeg ik nog vaag mee. Ik ben tijdens Pink Floyd in slaap gevallen tussen het publiek. Ik werd ergens de volgende morgen wakker tussen een zo goed als compleet verlaten vuilnisbelt. Ik was smerig, geen gulden op zak, ver van huis en iedereen weg. Dat werd lopen van Kralingen naar Vlaardingen, voorwaar een respectabel aantal kilometers, en zeker in mijn conditie. Uiteindelijk ben ik thuisgekomen, compleet met bronchitis, en iets dat ik mijn hele leven zal blijven koesteren als drie van de meest onbekommerde dagen ooit. De vrede die daar heerste heb ik daarna nog maar zelden ervaren. En hoe mijn moeder wist waar en wanneer ze haar voedselpakketje moest droppen blijft een raadsel. Goud waard, dat was het." Rein Stam Ook nog geen Texelaar in 1970, woonde toen in Amsterdam. Ook hij woont alweer lang genoeg op Texel om een soort Texelaar te zijn. "Eind mei 1970 was ik klaar met en geslaagd voor mijn middelbare schoolexamen. Volop vrije tijd dus en gauw via een uitzendbureau aan het werk om mijn wekelijkse zakgeld van 10 gulden wat op te krikken. Van het eerste weekloon onmiddellijk bij De nieuwe Muziekhandel een kaartje in de voorverkoop aangeschaft. Dat kostte 35 gulden, zelfs in die jaren geen geld voor drie dagen top muziek. Vrijdagmorgen 26 juni al vroeg met een paar vrienden met de trein richting Rotterdam. Het werden fantastische dagen met de allerbeste muziek die je kon bedenken, al kwam het wel vaak heel beroerd uit de luidsprekers. Maar niet getreurd, de bands kon je wel zien als je niet te ver weg stond. Het bier smaakte goed, al kon het wat kouder. En het eten was prima, al was mijn moeder het daar niet mee eens, zei ze later. Het weer was echt Hollands en ik heb die twee nachten amper geslapen. We gingen er in de eerste plaats heen om onze Amerikaanse popidolen, The Byrds, te zien en te horen. Maar toen we op zondag helemaal kapot terugkeerden naar Amsterdam, spraken we maar over één gebeurtenis die een onvergetelijke indruk had gemaakt: het optreden op de vroege zondagmorgen van Pink Floyd. Na een volledige uitvoering in het nog bijna donker van Atom Heart Mother werd het langzaam lichter. De band begon aan het absolute hoogtepunt van bijna drie dagen zon, regen, drank, hasj en leuke en mooie mensen: het nummer 'Set the controls for the heart of the sun’. De opkomende zon werd begeleid door de allerbeste en meest toepasselijke muziek die je maar kon bedenken. Na het afsluitende 'Interstellar Overdrive’ stond de zon vol aan de hemel en stonden wij, nog enigszins verdoofd en stil van de verpletterende ervaring, voorzichtig op. Pas een paar uur later, in de trein terug kregen we weer wat praatjes." ‘J 'a.' t 7 s- -*

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 9