UB l h jPIS 2 H Texelaars in Kralingen Toegangskaartje voor drie dagen Kralingen, coll. Bas Huisman. Nummer 137, december 2020 Historische Vereniging Texel 50 jaar geleden: het Holland Pop festival samengesteld door Stefan Boom en Ineke Vonk-Uitgeest Bas Huisman “Een afgescheurd toegangskaartje dat ik heel had gekocht bij Electrohuis Bakker, een voorpagina van de Telegraaf van toen en een driedubbel LP met live muziek van het Holland Pop Festival. Het is alles wat ik nog heb als aandenken aan het eerste popfestival in Nederland. De herinneringen zijn er gelukkig ook nog. Op donderdag 25 juni ging ik samen met mijn vriend Jan Timmerman op pad. Op de brommer eerst richting Wieringerwerf. Daar hadden we in een café afgesproken met een vrachtrijder van de SRV die elke week spullen kwam brengen voor de kruidenierszaak van mijn ouders. Hij zou een auto voor ons regelen. Eenmaal aangekomen bij het café bleek ons contact er niet te zijn. Na wat telefoonverkeer bleek dat hij de auto van zijn vader niet meekreeg. En daar stonden we dan als jongens van 17 jaar. We waren er snel uit, het werd met de duim omhoog, liften. Al snel kregen we een lift van een onderwijzer in een Renaultje. Toen hij hoorde dat we naar het popfestival in Rotterdam gingen, schudde hij zijn hoofd. Daar vond hij zich al te oud voor met zijn 35 jaar. We werden bij een benzinepomp bij de E10 (nu A7) afgezet. Na een tijdje stopte er een grote gele meelvrachtwagen van Meneba. Die ging tot onze verrassing ook naar Rotterdam. Het werd een nachtelijke reis door het donker. De chauffeur vloekte veelvuldig, vooral als auto's voor hem weer eens onverwachts op de rem trapten of hem sneden met inhalen. En zo bereikten we in de vroege morgen van vrijdag 26 juni Rotterdam. Het was nog een aardig eindje lopen naar Kralingen. Onderweg kwamen we een groep tegen die ook naar het festival onderweg was. Enig verschil, zij hadden geen toegangkaartjes en wij wel. Dat bleek toen we aangekomen waren bij de Kralingse plas. Zij hadden het plan om een vlot te bouwen om zo de plas over te steken en gratis naar binnen te komen. Dat zagen Jan en ik niet zitten; we hadden niet voor niets kaartjes gekocht. Het werd al licht toen we bij de ingang aankwamen. Kaartjes werden nog gecontroleerd maar later niet meer toen de hekken plat lagen. Bij het binnenkomen klonk al muziek over het nog bijna lege veld. 'She was naked' van Supersister. Zoiets vergeet je gewoon niet meer. Net als het beeld van een stel mensen die met iets dat bleef zweven naar elkaar gooide. Het was de eerste keer dat ik een frisbee zag. Hoewel het podium en de geluidsinstallatie er indrukwekkend uitzagen, was de kwaliteit van het geluid belabberd en soms bijna schedelsplijtend. Het regende regelmatig en al snel verschenen de eerste stukken plastic om onder te schuilen. We schoven maar aan bij een groep vlak bij ons die onder het plastic lekker droog zat. Dat was geen probleem. De sfeer was Deze zomer was het vijftig jaar geleden dat in Rotterdam het Holland Pop Festival plaatsvond. Op een weekend in juni verzamelden zich duizenden jongeren langs de Kralingse Plas om te luisteren naar een groot aantal bekende bands. Er waren ook Texelaars naar Rotterdam vertrokken. 26, 27 en 28 juni KRALINGSEBOS ROTTERDAM Texelse jongeren kwamen door optredens van Shocking Blue in het Skiltje, door Sarasani met Cuby en de Golden Earring(s) als huisband, vanaf 1965 rechtstreeks in aanraking met moderne pop, of beatmuziek zoals dat toen genoemd werd. Er bestonden ook verschillende Texelse bandjes (Cure, Markles) die met wisselend succes optraden. Maar voor de 'grote' bands moest je naar de overkant. Toen de aankondiging van het Holland Pop Festival verscheen, met onder andere Jefferson Airplane, The Byrds, Soft Machine en Pink Floyd, werd ook op Texel gedacht: daar moeten we heen. In dit artikel een paar verhalen van deze Texelse bezoekers van het festival, aangevuld met de herinneringen van 'import-Texelaars'. Vijftig jaar geleden kon je nog liftend naar Rotterdam komen. Wel of geen tent mee, geen probleem. Niets echt georganiseerd, hoe anders is dit in de overgeregelde wereld van nu. f 3 (Alle rechten inbegrepen) 2 DFL.35.- BFR.500.- £4.- FFR.45.- DM.35.- §10.- 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 4