Nummer 137, december 2020 Historische Vereniging Texel 31 materiaal kalkzandsteen gevelklinkers cement wapeningsijzer dakpannen hout verf behang sanitair hoekfontein closet compleet waschtafels 1 2 5 2 1 woonhuis 42.000 stuks 16.000 stuks 30.833 stuks 3.910 kg 2.640 stuks 5,5 m3 142 kg 72 rol magazijn 21.000 10.000 21.529 4.070 kg 2.760 stuks 2,5 m3 42 kg Een fragment uit de opsomming van materialen voor de bouw van woning en magazijn van de familie Swarthof, Weverstraat 23, in Den Burg uit 1952. De bouw daarvan was mogelijk doordat mevrouw Swarthof-Voorvelt de herbouwplicht van de werkplaats, woningen en winkel in De Waal overnam van M.J. Roeper (RAA, archief gemeente Texel, bestand 1345). Het gebrek aan materialen leidde enerzijds tot 'zuinige' bouw, anderzijds tot innovatie en creatieve oplossingen. Zo besloot het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw in verband met het gebrek aan hout de toewijzing voor hout voor woningbouw te halveren. In plaats van de gebruikelijke 10 tot 12 m3 hout voor een nieuwbouwwoning werd vanaf 1947 maximaal 5 tot 6 m3 beschikbaar gesteld. Architecten en aannemers vonden oplossingen door de toepassing van onder andere stalen raamkozijnen, betonvloeren en asbesthoudend plaatmateriaal. Houten raamkozijnen werden lichter gedimensioneerd en houten zoldervloeren geheel of gedeeltelijk achterwege gelaten. Op de tweede dag van de Russenoorlog werd de Hervormde kerk in De Waal door Duitse artillerie in puin geschoten. Het architectenechtpaar Pot-Keegstra uit Amsterdam ontwierp een nieuwe kerk met toren. Aannemer Jac. Drijver uit Oosterend bouwde; elektra, lood- en zinkwerk werden uitgevoerd door J. Agter. D.J. Roeper en C. Timmer schilderden en de Waalder smid IJska nam het smeedijzer voor zijn rekening. De kerk kwam in 1952 gereed. De toren volgde in 1961. Boven: een gedeelte van de voorgevel van Swarthoff's ijssalon in de Weverstraat. Links de schoenenwinkel van Hoogerheide. Onder: de ijssalon met ijsmachines in 1948. Foto's coll. C. Swarthoff. Tijden van grote verwachtingen en grote veranderingen Behalve het oplossen van de naoorlogse woningnood en de hoopvolle, maar traag op gang komende Tweede Wederopbouw waren er enkele kwesties die betrekking hadden op een andere vorm van wederopbouw: de bouw van een nieuwe samenleving. Daarbij werden niet alle verwachtingen waargemaakt. Zo was de teleurstelling over het naoorlogse Indonesië-beleid van de Nederlandse regering bij sommigen, zeer groot. Het Nederlandse Indonesiëbeleid ging immers in tegen het principe van zelfbeschikkingsrecht voor elk volk. En was dat zelfbeschikkingsrecht niet het leidende principe geweest bij de strijd tegen de Duitse bezetter? Daarnaast werd onder invloed van de V.S. in de Koude Oorlog de angst voor Duitsland vervangen door de angst voor Rusland. Met deze vraagstukken werden de eerste tien jaren na de oorlog tijden van grote verwachtingen en grote veranderingen, ook op Texel.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 33