een 1ste monteur fs 810 BETER VERVOER - 1> Wie helpt mee aan de wederopbouw van Texel? Gevraagd: en een 2e monteur of flinke leerjongen. Tevens een loodgieter of een halfwas en een leerjongen. Technisch Bureau JAN AGTER. Texelsche Courant 5 oktober 1946. Nummer 137, december 2020 Historische Vereniging Texel 28 Nadat een akkoord was bereikt, werd op 14 november de staking opgeheven. Het loon werd verhoogd tot 0,75 per uur, eventueel te verhogen met maximaal 10% accoordtoeslag. Ook daarna werd regelmatig aangedrongen op inschakeling van Texelse aannemers en Texels personeel, ondanks de concurrentie van overkantse aannemers en overkants personeel die wel tegen lagere tarieven op Texel wilden werken. invoerde. Desondanks legden de Texelse bouwvakkers op maandag 5 november 1945 het werk neer. Ze staakten. De tijd van de grote verwachtingen De Eerste Wederopbouw uit het begin van de oorlog stierf tijdens het tweede bezettingsjaar een stille dood. Na de Duitse capitulatie duurde het geruime tijd voor Een Amerikaanse truck, volgeladen met Amerikaanse goederen en voorzien van het Amerikaanse logo For European Recovery. Noord-Hollands Archief NL-Hl_NHA5604_5523. De Wet op de Materiële Oorlogsschaden Ook op Texel werd met spanning uitgekeken naar de nieuwe Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Nog steeds was de animo voor wederopbouw gering. De schade bij particulieren in Nederland naar de waarde “De timmerlieden, de metselaars, de schilders, de arbeiders bij de wegenbouw zijn maandag j.l. in staking gegaan. Ze nemen geen genoegen met het loon van 0,68 per uur door den Rijksbemiddelaar vastgesteld. De patroons van Texel zijn bereid om 0,80 per uur te betalen, maar kunnen hieraan in veel gevallen geen gevolg geven omdat de banken slechts volgens de officiële norm uitbetalen en de Dienst van Wederopbouw niet meer dan 0,68 uitbetalen mag. Naar wij vernamen heeft de staking zich uitgebreid tot alle bouwbedrijven en ook bij Rijkswaterstaat is de staking een feit geworden. Volgens de Texelse bouwvakarbeidersorganisaties bedroegen de kosten van levensonderhoud voor een gezin met 6 kinderen toen 38,73 per week, te verhogen met kosten voor kleding, schoeisel en wijkverpleging. Het weekloon bedroeg toen per week 48 x 0,68 32,64. Daar ging 0,98 ziekengeld vanaf. Totaal bleef dan per week netto te besteden 31,66."14 MIK tUKUrtnn ntbUrtnl iïiW de Tweede Wederopbouw goed op gang kwam. Het uitzien naar een betere toekomst liep via de euforie van de bevrijding moeiteloos door in de naoorlogse praktijk van hard werken, vooral niet terugkijken en het ver wegstoppen van verdriet. Het West-Europese economische herstel ging traag, want bleek voor een deel afhankelijk van de ingestorte Duitse (kolen) industrie. Daarnaast waren de Duitse herstelbetalingen een vertragende factor. In combinatie met de vooral door de Amerikanen gevoelde dreiging van de Russische beer, leidde dit tot de zogenaamde Truman- doctrine, verwoord door de Amerikaanse president Truman op 12 maart 1947, waarin hij economische en/ of militaire hulp aankondigde aan niet-communistische landen en de wereld verdeelde in twee typen: de vrije wereld en de wereld onder communistische heerschappij. Later beschouwden sommigen die lezing als het begin van de Koude Oorlog. In vervolg daarop, op 5 juni 1947, introduceerde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Marshall zijn European Recovery Program. Daarin stelde hij onder andere: De kern van het probleem is dat de Europese behoeften in de komende drie of vier jaar met betrekking tot buitenlands voedsel en andere essentiële goederen - in het bijzonder uit Amerika - zoveel groter zijn dan de financiële draagkracht van Europa, dat dit werelddeel hulp van buitenaf nodig heeft ter aanvulling van de eigen bronnen, en dat Europa zonder die hulp economisch, sociaal en politiek zal verkommeren. De uitwerking daarvan werd hier bekend als het Marshallplan. Vervolgens kondigde hij met ingang van 1948 Amerikaanse financiële hulp aan voor niet- communistisch Europa. Deze Marshallhulp was bestemd voor de aanschaf van Amerikaanse producten. Een gedeelte daarvan kwam ook aan Texel ten goede. 1

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 30