consumptietent zeer geschikt voor zonier- of noodwoning. Afmeting 6 bij 5 meter. strand* of J B GIEZE, Eierland El 17a Te koop een geheel uit neembare Te koop aangeboden Brieven onder no. 684 aan bureau van dit blad. r I Nummer 137, december 2020 Historische Vereniging Texel 23 goed af; wie in een goedkoop huis woonde met dure meubels, boeken en kunst, had pech. Veel gedupeerden maakten geen haast met herbouw omdat de kosten daarvan, door schaarste aan materialen, veel hoger waren dan de getaxeerde schade en soms hoger dan de verkoopwaarde van het onroerend goed. Met de registratie, het onderzoek en de taxatie van oorlogsschades waren de Schade Enquête Commissies belast, onderdeel van het Commissariaat voor Oorlogsschade. Texel viel daarbij onder het bureau in Den Helder. De boerderij Bouwlust van de familie De Graaf aan de Vuurtorenweg ging in 1941 door geallieerde brandbommen verloren en genoot daarmee de twijfelachtige eer om als eerste boerderij op Texel totaal vernield te zijn door oorlogshandelingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Daarbij gingen gebouw, inboedel, landbouwmachines en -gereedschappen en de in de boerderij opgeslagen oogst verloren. Herbouw, door aannemer Hein Daalder via het BWB, volgde in 1942. De Vuurtorenweg was door de aanwezigheid van een Duits radiobaken gedurende de oorlog vaker doelwit van de geallieerden. Zo werd op 10 mei 1941 ook de woning van Joh. Corn. van Heerwaarden beschadigd door bominslag. Van Heerwaarden regelde meteen herstel door Hein Daalder en schilder Van 't Noordende in De Cocksdorp. Aan het eind van de oorlog werd zijn huis voor de tweede keer getroffen tijdens de Georgische opstand. De inschrijvingen in het Grootboek voor de Wederopbouw waren verhandelbaar. Ze werden onder andere in de Texelsche Courant van 22 juni 1949 aangeboden. Per 1 juli 1942 werd een algeheel bouwverbod ingesteld en lag de bouwsector in Nederland vrijwel stil. Alleen voor reeds aanbesteed werk aan BWB- boerderijen werd ontheffing verleend. Alle financiële middelen, mankracht en materialen gingen vanaf dat moment naar de productie in Duitsland en de bouw van de Atlantikwall langs de Noordzeekust.4 Overal in Nederland werd de industrie ontmanteld, machines en transportmiddelen werden gevorderd en veel goederen en arbeidskrachten werden naar Duitsland getransporteerd. De Texelse duinen werden onderdeel van de Atlantikwall, bedoeld om van het Derde Rijk een onneembare vesting te maken. Aankondiging van het bouwverbod in de Texelsche Courant van 6 juni 1942, inclusief dreigementen met tuchthuis- en doodstraf. In de nacht van 2 op 3 juli 1942, vlak na de afkondiging van het bouwverbod, richtte een verdwaalde bom op Zevenhuizen veel schade aan; als gevolg daarvan Al in 1942 waren materialen en vakmensen schaars.3 De schaarste leidde tot woningnood en provisorische oplossingen, zoals noodwoningen. Deze provisorische oplossingen bleven tot ver na de oorlog in gebruik. Texelsche Courant 3 september 1949. Uitgereikte bouwvergunningen worden 1 Juli a.s. ongeldig. De maand Juni kan alleen nog gebruikt worden om bouw werken zoover te voltooien, dat schade van eenige omvang door het stilleggen van het werk (op 1 Juli) niet kan optre den. Met nieuwe bouwprojecten mag geen begin meer worden gemaakt. Verzoeken om ontheffing, welke niet op staathuishoudkundige of oorlogs-eco- nomische motieven berusten, zijn straf baar (tuchthuisstraf; in zeer ernstige ge vallen de doodstraf). 2 inschrijvingen in het Grootboek van de Wederopbouw, respectievelijk groot f 3400,- en f3540,-.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 25