Life i Een spiegelretourschip op de rede van Texel te Kaap Skil. Geraadpleegde literatuur hier Nummer 137, december 2020 Historische Vereniging Texel 20 Wel een verband tussen de VOC en de opkomst van de eendenkooien dus, maar op iets andere wijze. Toch ook leuk om te (kunnen) vertellen. Peter (P.G.M.) Diebels - Voeding op de schepen van de VOC - scriptie 1986 Marijke Barend-van Haeften - Op reis met de VOC - Walburg Pers Zutphen 1996 (2e dru2002) Met dank aan de geraadpleegden: Peter Diebels, thans provinciaal archivaris Zuid- Holland. Ineke Vonk-Uitgeest, VOC- bekend. Vibeke Roeper, onder andere VOCdeskundige, directeur Onze Taal, u ook bekend. Diederick Wildeman, conservator zeevaartkunde bibliotheekcollecties Scheepvaartmuseum. van belang onder andere: en walvisdeskundige, u wel Door de Corona-pandemie heb ik mijn onderzoekje nog niet volledig kunnen afronden. Voorlopig zie ik het zo: De opkomst van de VOC in de 17e (v/h Gouden) eeuw heeft dusdanig verhogend aan de welvaart bijgedragen dat een flink deel van de bevolking zich meer luxe kon permitteren. Althans in de steden. De eendenbout kwam als delicatesse vaker op tafel en daarom werd het lucratiever een eendenkooi te exploiteren. Voor officieren en eventuele passagiers werd wel eens een eendje ingescheept, maar zeker niet in groten getale. Bovendien lijkt me het bereiden van eenden voor zoveel scheepsvolk veel te bewerkelijk. En daarbij waren ze waarschijnlijk domweg te duur. In andere boeken kwam ik wel een enkel eendje tegen, maar dan als luxe gerecht voor hoge officieren en passagiers. Zo wordt op de reis van de gezusters Swellengrebel af en toe eend gegeten. De gezusters begeleidden hun vader Hendrik, zojuist afgetreden als Gouverneur van Kaap de Goede Hoop op het spiegelretourschip "De Liefde” naar Nederland (1751). Maar dat was op de terugreis naar Nederland vanuit de Kaap, dus dat waren ook nog eens Kaapse eenden. Wel lekker trouwens. (zie "Op reis met de VOC”, geweldig boek).

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 22