de eierveiling was Op het laatst waren er nog maar 58 pluimveehouders aangesloten bij de PTV. De heer W. Witte, de laatste werknemer van de eierveiling, vertelde dat in de laatste jaren de productie van eieren zo laag werd dat het niet meer rendabel was om de eieren bij de pluimveehouders op te halen. De handel van de eierveiling werd steeds kleiner. Supermarkten begonnen een belangrijke rol in de markt te spelen. Zij maakten gebruik van eigen groothandels voor de aankoop van eieren en dit ging ten koste van de Texelse eierveiling. De winst van de veiling daalde geleidelijk tot enkele duizenden guldens per jaar. Dat was te weinig om de eierveiling in stand te houden. Nummer 137, december 2020 14 Historische Vereniging Texel Met dank aan: de heren J. Beijert en W.Witte voor het delen van hun herinneringen aan de eierveiling. Het besluit tot sluiting van 1J.A. van der Vlis, ‘t Lant van Texsel, pag 350 2ibidem, pag 176 3Pieter van Cuijck, Brieven over Texel, pag. 64 4Texelse Courant (TC) 15 januari 1921 5TC 25 juni 1921 6TC 1 december 1978 Handgeschreven notulenboek PTV Archief Historische Vereniging Texel 8Notulenboek PTV/archief HVT 9notulenboek PTV archief HTV 10TC 7 maart 1956 11TC 4 dec. 1948, Gesprek met de heer Sluijsman, administrateur van de PTV Texel. 12TC 23 febr.1952 13TC 28 febr. 1951 14archief familie Bas “interview met J. Beijert in 2019 16TC 18 maart 1961 17TC 15 maart 1966 18TC 1december 1978 19TC 6 maart 1957 Tegelijkertijd was er een andere ontwikkeling gaande: door het groeiende toerisme op Texel werd de vraag naar eieren vanuit de detailhandel en de horeca steeds groter. Met Texelse eieren lukte dat niet, en daarom probeerde de eierveiling in deze toenemende vraag te voorzien door eieren te kopen bij de Eiercentrale van Purmerend. Lange tijd werd wekelijks een rit naar Purmerend gemaakt om eieren op te halen. Totdat ook deze gang van zaken niet meer te handhaven was. Einde van de veiling De eierveiling heeft het nog tot 1978 volgehouden. Texelse winkels, restaurants en hotels waren nu de belangrijkste klanten van de eierveiling. Zij haalden de eieren zelf op bij het gebouw van de eierveiling. Zelfs boeren kwamen eieren bij de veiling halen om ze aan de weg te verkopen. Er waren geen Texelse eieren meer over om naar de veiling aan de overkant te brengen. De laatste jaren van de eierveiling was de aanvoer van Texelse eieren zo klein, dat de eierveiling niet meer kon voorzien in de vraag van de winkels, bakkers, restaurants en hotels. De geschiedenis van de eierveiling markeert het einde van een tijdperk waarin verenigingen in brede zin bloeiden en leden en bestuurders nauw en langdurig betrokken waren bij elkaars bedrijven en de gezamenlijke handel. Dit gold dus ook voor de coöperatieve PTV. Dat bestuurders vaak lang verbonden waren aan en betrokken waren bij de eierveiling blijkt uit het feit dat bestuurslid J. Keijser Dzn meer dan 25 jaar in het bestuur van de PTV zat. Ook werknemers bleven lang voor de veiling werken: W. van Heerwaarden bleef 30 jaar in dienst, van 1927 tot 1957. Hij kreeg als dank een ruststoel.19 Directeur Sluijsman bleef tot zijn pensioen en medewerkster Jopie Westdorp tot haar trouwen, zoals voor een vrouw gebruikelijk was in die tijd. Maar die tijd was voor de eierveiling voorbij. onvermijdelijk en viel op 17 november 1978 in de ledenvergadering van de Coöperatie PTV onder voorzitterschap van de heer Joh. Bakker van de Scholleboe. Omdat op die vergadering onvoldoende leden aanwezig waren voor een rechtsgeldig besluit, moest het besluit tot sluiting in een tweede vergadering bekrachtigd worden. Na bijna 58 jaar viel het doek voor de Texelse eierveiling.18 Er werd een commissie ingesteld die de opheffing van de Coöperatieve PTV ging regelen. De liquidatie kreeg in 1979 zijn beslag: het gebouw werd verkocht aan projectontwikkelaar Jarino en de coöperatieve PTV werd opgeheven. Haarsma en Rozendaal. Daarnaast waren er nog een aantal kleine pluimveehouders. Bij de grote leveranciers werden de eieren nog tweemaal per week opgehaald, maar het was voor de coöperatie PTV niet meer de moeite om bij de kleine pluimveehouders langs te gaan om de eieren op te halen. Deze kleine eierboeren konden hun eieren voortaan zelf naar de veiling brengen. De coöperatie heeft toen ook moeten besluiten om voor het eerst contributie te heffen: 5,00 per lid per jaar.17 Tegengestelde ontwikkelingen In de loop van de jaren zeventig was de prijs van de eieren zo laag dat van goede opbrengsten geen sprake meer was. Steeds meer Texelse pluimveehouders stopten met het houden van kippen omdat de eierhandel economisch niet meer interessant was. De resterende Texelse eieren werden via de eierveiling voornamelijk op Texel geconsumeerd of verwerkt.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 16