gg II >8 a s J. Westdorp, foto coll. familie Wolse. Nummer 137, december 2020 Historische Vereniging Texel 13 In 1966 werd zelfs de noodklok geluid. De Texelse Courant kopt op TC 15 maart 1966: “Coöp. P.T.V. moet de bakens verzetten.” “Waar de welvaart stijgt verdwijnen de pluimveehouders”, zei de voorzitter de heer Wolse op de jaarvergadering van de PTV. De Texelse eierhandel bestond nog uit slechts een paar grote pluimveehouders, namelijk Plaatsman, Buisman, Administratiekantoor Sluijsman in 1954, van links naar rechts, M. Heijmans, G.C. Wolse en ontwikkeling in het afgelopen jaar bij te werken, waarna de levensgrote grafieken weer in de lijst gezet werden. Vervolgens werden de twee enorme 'schilderijen' door twee man naar Hotel Texel (De Lindeboom) gesjouwd en opgesteld voor de jaarvergadering. De jaarvergadering was voor alle leden, het bestuur en de werknemers van de eierveiling een bijzondere gebeurtenis. De leden werden per taxi van huis opgehaald en naar Hotel Texel gereden. De vergadering zelf duurde over het algemeen maar kort. Wat daarna kwam was veel belangrijker: met sigaren en borreltjes hadden de leden jaarlijks een gezellige en feestelijke avond met elkaar, waarna ze weer met de taxi naar huis werden gebracht.15 Kentering in de handel De grote bloei in de eierhandel hield echter geen stand. In 1957 waren de eierprijzen al weer aan het dalen. Kippen werden op grote schaal opgeruimd om de eierprijs veilig te stellen. Ondanks de daling van de eierprijs waren er in 1960 nog steeds 611 leden bij de PTV. Steeds meer pluimveehouders gingen echter zelf rechtstreeks eieren aan afnemers verkopen en ontdekten ook de mogelijkheid om eieren aan de weg te koop te zetten. Dit ging ten koste van het resultaat van de eierveiling. Het ophalen van de steeds geringere aantallen eieren werd langzamerhand een probleem.16 De winst op de eieren en kippen begon terug te lopen door de daling van de eierprijzen en de stijgende kosten, onder andere van de voederprijzen die op Texel hoger lagen dan aan de overkant. De euforie van de bloeitijd leek voorbij. JE NEDERLANDEN iTUM .1845 LABOR

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 15