twee kippenhokken Nummer 137, december 2020 12 Historische Vereniging Texel Op het kantoor werkte onder andere mevrouw J. Westdorp. Zij rekende uit wat de pluimveehouders moesten ontvangen voor de ingebrachte eieren. De boeren kregen naar grootte en kwaliteit van de eieren uitbetaald. Vervolgens schreef zij de kwitanties en zette bruine envelopjes met geld klaar die vrachtrijder Piet Burger bij de pluimveehouders afleverde als hij de volgende vracht eieren ophaalde. Mevrouw Westdorp en de vrachtrijder waren, naast de directeur, de enige werknemers van de eierveiling. Op het kleine kantoor ging het er gemoedelijk aan toe. Jaap Keijser (Jaap Sies), in die tijd de voorzitter van de eierveiling, kwam elke maandag bij de eierveiling langs om te praten en te horen hoe de zaken ervoor stonden. Toen Mevrouw Westdorp met haar trouwen stopte met haar werk op het kantoor, nam Martha van Dijk, de kleindochter van voorzitter Jaap Keijser, haar taken over. van St. Marcus in 't Noorden naar Antwerpen in Eenmaal per week werden de eieren bij de grotere eierboeren opgehaald, bij de allergrootste zelfs tweemaal per week. De kleinere boeren brachten de eieren zelf naar het gebouw van de eierveiling. De aangevoerde eieren werden gesorteerd op grootte (1-tjes, 2-tjes etc) en op gewicht. Vervolgens werden de eieren op een lichtbak gecontroleerd of ze niet bebroed of vuil (bedorven) waren. Daarna kreeg elk goedgekeurd ei een stempeltje. Aanvankelijk gebeurde dit alles met de hand, maar later nam een sorteermachine deze taak over. Op het kantoor van Sluijsman hingen twee hele grote ingelijste grafieken: de een liet per jaar de aanvoer van het aantal eieren bij de veiling zien, de ander gaf de jaarlijkse ontwikkeling van de gemiddelde prijs van de eieren weer. Eén maal per jaar, op de dag van de jaarvergadering van de coöperatieve PTV, werden de 'schilderijen' van de wand getild en voorzichtig uit de lijst gehaald. Elke grafiek kreeg met de hand een klein streepje om de De dagelijkse gang van zaken op de eierveiling Het gebouw van de eierveiling in de Kantoorstraat werd in 1953-1954 drastisch verbouwd en aangepast om het geschikt te maken voor de groeiende eierhandel. Maar hoe ging het er op de eierveiling nu eigenlijk aan toe? De heer J. Beijert, die lange tijd werkzaam was bij het administratiekantoor van de heer Sluijsman kan hier veel over vertellen. Het administratiekantoor van Sluijsman, tevens directeur van de eierveiling, grensde namelijk aan de eierveiling. Hij heeft dit dus allemaal zelf meegemaakt. Fragment van de bouwaanvraag voor het verplaatsen van Eierland. Tekening J. Vermeulen, Oosterend, coll. HVT. Ontwerptekening (fragment) voor een kippenhok bij de boerderij Antwerpen in Eierland. Tekening J. Vermeulen, Oosterend, coll. HVT.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 14