lil Met havik Jezebel op Elsfield in 1934. Als dekknecht op een Hull-trawler. Nummer 136, september 2020 Historische Vereniging Texel 5 Georgiërs ten goede te keren. Daarna zette hij alles op alles om één van zijn twee grote wensen te realiseren: vogelen op Texel. Daarmee werd hij de eerste vogeltjes kijkende toerist na de bevrijding. Een door mij vertaald gedeelte uit zijn memoires volgt hier: ze daar nog steeds in Duits uniform in afwachting van terugkeer naar hun geboortegrond. De Duitsers, tegen wie ze gevochten hadden, waren afgevoerd. Iemand moest met hen onderhandelen en die job viel mij toe. De onderhandelingen waren niet gemakkelijk. Om hun onafhankelijkheid te tonen vuurden veel van deze Georgiërs hun wapens in de lucht - en niet altijd omhoog. Maar uiteindelijk werd overeengekomen dat ze, als ze hun wapens neerlegden, naar de dichtstbijzijnde Russische autoriteit overgebracht zouden worden. Dat was een Russische verbindingsofficier in Wilhelmshafen, in Duitsland. Ik zou met hen meegaan om de Russische autoriteiten te vertellen dat deze dappere Georgiërs onvrijwillig in Duitse krijgsdienst geraakt waren en vervolgens, met groot gevaar voor eigen leven, de vijand van hun vaderland een rake opdonder verkocht hadden. Kortom, ik moest getuigen dat de kleur van hun uniform niet hun fout was en dat ze alle goeds van hun eigen volk verdienden. Samen met drie andere Canadese officieren vertrok ik in een motorboot vanuit Den Helder naar Texel. Het zou een warme dag worden. De ochtendzon sprankelde en weerkaatste in de golven. In de kleine haven lag de Texelse veerboot, een mooi schip. De gewapende Russen stonden op de kade opgesteld. Na veel vertraging en verdere onderhandelingen overreedden we hen om in te schepen, vlak voor de veerboot door het vallende tij Door mijn levenslange interesse in vogels wilde ik heel graag twee plekken in Europa bezoeken. Eén was de Camarque [in Frankrijk, WE] en de andere Texel, het Friese eiland dat zo vaak genoemd werd in mijn vogelboeken. Ik had nooit gelegenheid gehad om de Camarque te bezoeken, maar de oorlog bracht me wel op Texel. Een groot aantal Russische gevangenen werd gedwongen opgenomen in het Duitse leger. Toen het eind van de oorlog naderde, realiseerden ze zich dat ze een groot gebaar moesten maken om hun loyaliteit aan hun vaderland duidelijk te maken. Het Duitse leger, waarvan ze deel uitmaakten, verdedigde het eiland Texel. Op een nacht vermoordden ze bijna al hun Duitse kameraden. Die nacht was bijna net zo grimmig als de St. Bartolomeusnacht.1 De Duitsers reageerden furieus. Vanaf het vasteland landden met machinegeweren en tanks zwaar bewapende Duitse troepen op Texel. De Russen vochten heroïsch, maar hun aantal was tot de helft geslonken. En nu de oorlog achter de rug was, liepen A Q. 1 W «k I

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 7