11 O Bas Huisman Reacties op het danslesartikel in HVT 134 i Nummer 136, september 2020 Historische Vereniging Texel 3 Van Yvon de Haan ontvingen we een reactie op de foto van onder andere Jan Hopman uit de Nederlanden op blz 32 van het bevrijdingsnummer. Ze schreef dat haar moeder Guurtje Slaman-van Swinderen zichzelf, haar moeder en haar zusjes Annie en Nel herkende op de foto van de familie Bot op visite bij de familie Hopman in de Nederlanden. Daarom nu de complete namenlijst: achteraan Jan Hopman en zijn vriendin (latere echtgenote) Martha Witte. Op de middelste rij van links naar rechts de ongetrouwde oom Johan Hopman, Guurtje van Swinderen Veel foto's kregen we ook, waarvan een aantal geplaatst is in het blad. Een vervolg ligt misschien in het verschiet. Een van de (nog) niet geplaatste foto's willen we alvast laten zien. Willem Snoek op dansles met Alie Kievit in 1961. Willem had een prachtige tijd vertelde hij, het ging hem goed af en had altijd mooie meisjes als danspartner. Afgelopen 3 mei overleed hij. Willem Snoek en Alie Kievit tijdens dansles in Casino in 1961. Foto coll. familie Snoek, fotograaf onbekend. jr (later Guurtje Slaman-van Swinderen), mevrouw Pietje Hopman-Bakker, mevrouw Anna Bot, mevrouw Van Swinderen-Bakker en haar dochter Annie van Swinderen. Onderste rij: Nel van Swinderen, Jan Bot, Aat Hopman (later getrouwd met schapenfokker Piet Verberne uit Spang), en de broertjes Cees en Piet Bot. Ook de Stichting Oud Wervershoof is blij met deze aanvulling. Van Chris Sleegers ontvingen we een aantal foto's, waaronder de foto op pagina 2 van Jaap Binsbergen en de Brits Indiër Naringh Singh op een tandem van Klaas Kikkert in 1943. “Als je er maar voorzichtig mee doet” schreef Michel Binsbergen op de achterzijde. De foto is genomen achter Huize Netty in de Dorpsstraat in De Koog. Dit is een van de weinige foto's van Texelaaars en Brits- Indiërs op Texel. Eveneens van Chris Sleegers ontvingen we enkele briefjes van Georgiërs die, nadat ze in juni 1945 van Texel vertrokken, op 4 juli 1945 nog in Duitsland zaten, in afwachting van repatriëring naar hun vaderland. Ze schreven aan Nol Binsbergen “Nool Benisberg” en zijn zoons Jaap en Michel “Meine Kleine Kamerad Jap - Miche”. Beide Georgiërs eindigen met “Tot zinsch”. Allen die reageerden, hun herinneringen deelden en/of foto's beschikbaar stelden: hartelijk dank! De herinneringen van Klaas Uitgeest aan de Tweede Wereldoorlog riepen meer reacties op: Ko de Wolf verbaasde zich erover dat midden in de Russenoorlog, terwijl de granaten over hun hoofden gierden, zijn vader dacht aan de zondagsrust van hun gastgezin in de P.H. Polder. Een paar dagen later, tijdens het aardappelen poten op Tienhoven en terwijl de Duitsers heel Texel uitkamden op zoek naar Georgiërs, feliciteerde vader De Wolf Ko met zijn verjaardag. Ko had er, door alle commotie, nog niet aan gedacht, vader De Wolf blijkbaar ook pas op dat moment. De artikelen over onderduikers en de terugkeer van dokter van Dommelen brachten een antwoord op sommige vragen waar onze lezers vanaf de oorlog mee zaten: zo kwam Ilse Dros-Beers erachter waarom twee werknemers van haar vader, boekhouder Beers, zo plotseling verdwenen waren: ze waren ondergedoken via de LO groep Eierland. Veel voornamelijk mondelinge reacties kregen we op het artikel. Dansles, een tijd die menigeen zich nog goed kon herinneren. Waar de een het gemakkelijk afging en met goud afdanste, waren er anderen die het maar niet onder de knie kregen (waaronder ik). if-- -Z* 1

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 5