aai® 1 Nummer 136, september 2020 Historische Vereniging Texel 32 Alle goederen welke door Texelse Courant 2 augustus 1961. Met dank aan Daan Schilling voor commentaar en informatie. Het was heel plezierig om bij hem thuis in het najaar 2019 herinneringen op te halen aan onze trip in 1960 met de Hamexpres naar de Loire. TE KOOP plantgoed van sneeuwklokjes Franse import. Schilling en Duinker Den Hoorn Hij wist ook nog te vertellen dat de hamexpres dubbele lucht (dubbele achterwielen) had vanwege de zware lading die vervoerd moest worden. Hij denkt dat de hamexpres niet ouder is dan van 1952, want hij was nog in goede staat toen zij er in rondreden en ze hebben er veel kilometers mee gemaakt. eri aar :re: eet Ik had nog een ingeving om te proberen toch een foto van de echte Hamexpres te kunnen vinden en belde Alie Boot-Visser die ik mij nog herinner van vroeger toen ze met mijn nicht Welmoet de Waard vriendin was. Alie had geen foto van de hamexpres maar vertelde dat Gerrit Smidt er misschien een zou hebben. Ik belde Gerrit Smidt en die had helaas ook geen foto maar die vertelde een prachtverhaal over zijn ervaringen als jonge ondernemer in hammen, samen met een Amsterdamse partner. In het kort kwam het er op neer dat slager Visser in het zomerseizoen Gerrit Smidt en de Amsterdammer Joep inhuurde voor het vele werk in het toeristenseizoen. In september was het seizoen afgelopen en wat dan. Joep had in Berlijn een slagersvakschool gedaan en daar geleerd hammen te maken. Hij stelde voor aan Gerrit die toen net uit dienst kwam om samen hammen te gaan maken. Slager Visser financierde het stel en kocht voor hen de Opel Blitz die tot hamexpres gedoopt werd. Daarmee reden ze eerst naar de grote exportslagerijen in de Achterhoek, kochten daar de schouders van varkens op, reden dan naar Texel en maakten er in de slagerij prachtige hammen van. Joep was Amsterdammer en kreeg toegang tot alle markten in Amsterdam en dan vertrokken ze met de hamexpres vol hammen naar Amsterdam en wisten daar heel veel te verkopen. Als ze wat over hadden reden ze langs de kleine slagers daar en verkochten de rest. Ze kwamen altijd met een lege wagen terug op Texel en dan ging het weer van voren af aan. Zelfs Zwanenburg, de grote vleesverwerker heeft ze proberen uit te kopen omdat die geen hammen meer in Amsterdam wist te verkopen. Ze hebben het niet gedaan. Hij heeft dat vier jaren gedaan en er veel avonturen mee beleefd. Geslaagd avontuur Het was een geweldige trip geworden. We hebben veel meegemaakt en zijn uiteindelijk binnen veertien dagen zonder kleerscheuren teruggekomen. Alleen al vanwege die ervaring was dit een geslaagd avontuur, maar ook commercieel was het nog een succes ondanks de extra uitgaven die er gemaakt moesten worden. De sneeuwklokkenprijs was hoog in die tijd en daarom werd er geen verlies geleden. Het is jammer dat we geen fototoestel bij ons hadden want we kunnen zo geen enkele foto van de reis laten zien. De herinneringen aan die reis zijn echter nog zo levendig dat dit verhaal achter elkaar kon worden opgeschreven. boot te halen gingen we de Velser tunnel in maar al snel begon de auto vreemd te bonken. Daan vloekte binnensmonds. We hadden een lekke band. We konden niet anders dan gewoon doorrijden en op de eerste uitwijkhaven aan de weg stoppen om de schade op te nemen. De band en het wiel zagen er niet mooi uit. We diepten ons reservewiel op van onder de voorraad sneeuwklokken en verwisselden het wiel. Toen dat karwei klaar was, was het voor ons duidelijk dat we de laatste boot niet konden halen. Daan zei, we gaan naar Enkhuizen, want daar woonde de liefde van Daan. We werden warm onthaald door Boukje en haar ouders. Ik weet dat ik genoten heb van de warme douche en van het heerlijke bed waarin ik mijn zieke lijf kon neerleggen. De volgende morgen vertrokken we naar Texel en we konden zo met de boot mee. Ik herinner me nog dat toen we van de boot afreden er een lelijke olie vlek was te zien op het dek waar we gestaan hadden, maar we konden doorrijden en zo bereikten we Den Hoorn. Van de thuiskomst herinner ik mij weinig anders dan dat ik zo snel mogelijk weer naar bed wou om uit te zieken. Illustraties .•-5 Ansichtkaarten: Biem C. Lap sneeuwklokjes aan de Loire: http://sylvietoutcourt.eklablog. com/ma-balade-en-bord-de-loire-du-22-02-19-a159764726 Opel Blitz: www.flickr.com%2Fphotos2Fwouterduijndam Opel Kapitan: https://www.ab-magazine.nl/auto/799-opel- kapitaen-80-jaar-gevierd-met-jubileumtoer/ Packard takelwagen: http://www.smethporthistory.org/east. smethport/eastsidegarage/eastsidegarage.htm

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 34