Biem C. Lap Sneeuwklokjes aan de Loire 2019. Nummer 136, september 2020 Historische Vereniging Texel Sneeuwklokken halen Het avontuur met de Hamexpress naar de Loire in 1960 te maken en ik wou dit avontuur graag meemaken. Daan had het jaar ervoor al afspraken gemaakt met Marcel dat die voor hem sneeuwklokken zou rooien. Ik had wel werk aangenomen voor de vakantie, maar ik kon er precies nog een week tussenuit om deze trip mee te kunnen maken. Op weg in de Hamexpres Het was eind juni 1960 dat Daan en ik vanuit Den Hoorn op weg gingen naar de Loire in de buurt van Tours waar we de sneeuwklokken gingen ophalen. De Opel Blitz was een van de eerste vrachtwagentjes geweest die na de oorlog weer door de Opelfabriek in Duitsland werd geproduceerd. De onze dateerde waarschijnlijk uit 1951 en had vele kilometers gemaakt en had ook wel enige tekortkomingen maar de Hamexpres reed nog als een trein. We namen een melkbus water mee voor Texelaars hadden in de jaren vijftig van de vorige eeuw ontdekt dat er in Frankrijk langs de Loire in het wild sneeuwklokken groeiden. De bolletjes van de sneeuwklokken waren geld waard en in Frankrijk lieten ze de sneeuwklokken gewoon groeien en bloeien. De Kikkerts van Texel waren de eersten die naar Frankrijk trokken om sneeuwklokken te rooien en mee naar Texel te nemen. De grotere bollen werden op de veiling verkocht en de kleinere werden opgekweekt. Het was een zeer aantrekkelijke handel en Daan Schilling uit Den Hoorn wilde graag een graantje meepikken. In 1959 had hij samen met zijn toenmalig compagnon Sieme de Jager, die eerder met de Kikkerts naar Frankrijk was geweest om sneeuwklokken te rooien, een oude Opel Blitz gekocht. Het was een rood wit geschilderd anderhalf-tonnertje dat de compagnons van Slager Visser in Den Burg hadden overgenomen. Met grote letters stond er op geschilderd: 'HAMEXPRES' en de auto had jarenlang tussen Texel en Amsterdam gereden om daar hammen te bezorgen. Daan en Sieme maakten in 1959 hun eerste trip naar Frankrijk en dat was een trip die smaakte naar meer. Het was avontuurlijk en de compagnons hadden er ook nog wat aan overgehouden. Het compagnonschap was echter spaak gelopen. Daan was er gelukkig mee dat bij het uit elkaar gaan de Hamexpres aan hem was toebedeeld. In 1960, toen Daan weer naar Frankrijk wilde en een maat zocht, kwam hij bij mij terecht. Ik was bevriend met Daans broer Fen en kwam vaak bij de familie Schilling over de vloer. Ik keek er het journaal en besprak met vader Schilling de politiek in Nederland. Daan wist dat ik vrij van school was. Ik was midden juni geslaagd als onderwijzer en zou na een lange vakantie in september beginnen aan het hoofdactejaar op de kweekschool. Daan dacht dat ik wel een beetje Frans kende om in Frankrijk uit de voeten te kunnen. Ik vond ook dat ik best genoeg Frans sprak om ons enigszins verstaanbaar -SMB 25 -•'•■tv..

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 27