Omslag van het boekje 'Auf Texel' in particuliere collectie. In 1943 krijgt Jacob-Friesen last van serieuze darmklachten Nummer 136, september 2020 Historische Vereniging Texel 16 Een van de ondergeschikten van Jacob-Friesen was de 39-jarige matroos-soldaat (Gefreiter) Dr. Werner Doede. Deze matroos-soldaat was net als Jacob-Friesen van huis uit wetenschapper. Essentieel verschil was dat deze Düsseldorfse kunsthistoricus geen lid van de NSDAP was geworden.46 Ook hij diende in de Tweede Wereldoorlog, maar werd snel na het verlies van het Duitse leger in augustus 1945 uit Britse internering vrijgelaten en kon beginnen met de denazificatie en wederopbouw van de kunstmusea in Düsseldorf.47 Ook hij moet zich op het eiland verloren hebben gevoeld en besteedde zijn tijd aan het fotograferen van het natuurschoon en de oude stolpboerderijen, doorspekt met etnografica als koekplan- ken. In zijn boekje 'Auf Texel' bedankt een andere Duitse militair, de Leutnant M. A. und Battriechef, waarschijnlijk als Batteriekommandant van De Mok en mogelijke opdracht gever van Doede, de Inselkommandant. 'Allen, die zu dem Gelingen dieses Buchleins beigetragen haben, besonderes der fördernden Unterstützung des Inselkommandanten schreef hij over de 'Sachsenburg auf Texel', niet als Inselkommandant maar als academicus. Allereerst blijkt hieruit de innige band tussen de Duitse en Nederlandse nazi-archeologen: 'mit meinem Niederlandischen Fachgenossen Hand in Hand zu arbeiten, setzte ich mit Dr. F. C. Bursch, dem Direktor des Reichsbüros für altertumskundliche Bodenforschung (RMO) in Leiden, in Verbindung und verein- barte mit ihm eine Ausgrabung (in Den Burg op Texel), alles koek en ei zodoende. Op gestructureerde wijze legde hij uit wat er in zijn opgraving allemaal is gevonden, hetgeen niet veel afweek van de bevindingen van De Boone in de Texelse Courant een jaar eerder. Dat de 8ste-eeuwse ring- walburg van Den Burg bij de oud Fries-Saksische burgen in het Friese gebied hoorde, wordt onderstreept '...wir dürfen mit Recht annehmen das die Kernbefestigung von Den Burg auf Texel auch auf eine solche altsachsische Burg ...zurück zu führen ist.44 De Texelse secretarieambtenaar Beemsterboer noteerde dat hij als samen met collega's gedurende de opgraving vanuit het naastgelegen gemeentehuis aan de Groeneplaats tijdens de middagpauze ging kijken wat de Duitsers in de Wezentuin aan het graven waren. Beemsterboer zag in een van de sleuven een lange uitgeholde lemen bak van 65-70 cm lang, met aan een zijde een rond einde. Ze noemden het de 'badkuip van Ada van Holland'. Hij interpreteert het als een mogelijk doopvont. Wellicht was het, gezien het materiaal, het formaat en de uitholling in werkelijk heid een lemen haardplaats van een van de huizen binnen de ringwalburg. Jacob-Friesen heeft volgens Beemsterboer de bak in situ behouden en niet verder opgegraven.45 Bij de bouw van het nieuwe stadhuis in 1967 is deze haardplaats niet meer teruggevonden. De latere gemeentesecretaris Beemsterboer en zijn collega's trachtten Texel door de storm van de Duitse bezetting heen te loodsen en bleven aan de 'goede' kant. Korvettenkapitan Prof. Jacob-Friesen, gilt unser Dank.48 Uit de inleiding blijkt tevens ondubbelzinnig de houding van de Duitse bezetter op Texel: 'Deutsche Soldaten bringen offene Augen und aufgeschlossene Herzen mit. So nimmt es nicht Wunder, dass sie die Schönheit und der eigene Reiz der Insel uns bald ihren Bann schlugen, so dass sie wurde, was sie ist, unsere Insel!.het begin van de aanwezigheid voor het Duizendjarig rijk op Texel. De inleiding vervolgt met het militaire doel van de bezettingsmacht: 'Bedeutsam zugleich wurde für uns die Erkenntnis, das die Ereignisse die aus den Jahrhunderten der Geschichte der Insel herausragen, mit Namen verknüpft sind von Mannern, denen vom Schicksal die gleiche Aufgabe gestellt wurde, die unserem Hiersein Inhalt und Ziel gibt, der Kampf gegen England'. De luitenant -of zijn ghostwriter- insi nueert dat het Duitse leger op Texel het zelfde doel had als de oude bewoners van Texel, namelijk de strijd tegen Engeland, en dat zij daarmee door het lot verbonden zijn. De Engelse oorlogen van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden om de economische- en visse- rijbelangen veilig te stellen uit de 17de eeuw blijkt in een suggestieve zin op één hoop geveegd met de militaire en politiek-ideologische doelen van Nazi-Duitsland. Daarmee werd de bezetting en agressie goedgepraat alsof het een vanzelfsprekend vervolg was van een historische lijn. De heren wetenschappers bewezen elkaar desalniettemin ten gunste van het landschap en het erfgoed in de lange saaie dagen op Texel een goede dienst.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 18