Germania inferior a V ftew tanü Ut' lama •nj 7 Ie Kaart door Jacob-Friesen van de Romeinse tijd in Nederland. Deutsche Zeitung in den Niederlanden. Nummer 136, september 2020 Historische Vereniging Texel 15 Daarnaast behandelt hij de dijkbouw, de grafheuvels, terpen en de Hoge Berg. De aldaar gevonden meer dan vijfduizend jaar oude stenen strijdbijl (Streitaxt) uit de Late Steentijd heeft zijn interesse waarmee hij zich van zijn meest Germaanse kant laat zien. Hij concludeerde dat: Die Streitaxleute sind einem Zweige der nördlichen Rasse.die sich vermischten und seit dem 2 Jahrtausend vor dem Zeitrechnung die Urgermanen entwickelten. Daaruit volgde dat het eiland kon worden beschouwd als Texel, das urgermanische Kulturzentrum .43 Een week later in de Deutsche Zeitung van 17-1-1943 Op 28 en 29 juni 1943 verrichtte de uit Oost-Pruisen afkomstige Duitse 35-jarige nazi-archeologe mw. Dr. Clara Redlich nog een kort onderzoek met onduidelijke uitkomst.41 De verhouding tussen de Rijksarcheologen uit Leiden en de Duitse bezetter was uitstekend.42 In de door de Duitsers uitgegeven krant Deutsche Zeitung in den Niederlanden schreef Jacob-Friesen op 13-1-1943 een opzet over de late prehistorie van Noord-Holland. Hij constateerde dat de hoeveelheid archeologische vondsten relatief schaars bleek in tegenstelling tot de drie noorde lijke provincies. Bij de analyse van de eerste 'opgraving' op Texel in 1777 door een boerenknecht, later beschreven door de Haagse kunstenaar Van Cuyck, toonde hij ener zijds zijn kunde op het gebied van de Romeinse vondsten in Germania Libera, zoals die ook in Nedersaksen worden aangetroffen. zijn lastig te dateren omdat op een kogelpotscherf na, de vondsten niet aan vlakken of profielen werden gekoppeld. Het grondwater stond in 1942 op 2,4 m - maaiveld (Mv).40 Onder de middeleeuwse lagen werd eveneens op een diepte van 2 m - Mv inheems Romeins materiaal (1ste-2d eeuw) aangetroffen, een bekende periode in de archeologie van Texel. De veronderstelling van Jacob-Friesen, Den Burg kent haar oorsprong in een enigszins ronde bewoonde burg uit de pre-Karolingische Tijd, zou nu op basis van de gegevens als voortvarend kunnen worden beschouwd.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 17