75 jaar bevrijding - Nummer 135, mei 2020 Historische Vereniging Texel scherp op of het ingenieuze en door hem nog verbeterde apparaat dat een touwtje rond elke schoof knoopt, goed werkte. Ik dribbelde er achteraan met mijn huisgemaakte kleppertjes over de scherpe stoppels en kwam thuis met bloedende voetjes. Waar ik me niets van herinner, maar waarover ik later uitvoerig door mijn ouders werd geïnformeerd waren Echte herinneringen heb ik ook aan de Duitsers en Rus sen die zich regelmatig op het Kogerend ophielden in de buurt van ons huis komende of gaande naar de met prikkeldraad afgeschermde barakken op de plek waar nu de hoek Kogerstraat/Bernardlaan is. Nog even over mijn moeder. Die was geboren op 10 mei 1907 en was dus jarig toen de Duitsers Nederland binnenvielen. Verjaardagen waren bij ons altijd gezellige massabijeenkomsten maar deze keer werd alles afgebla zen want niemands hoofd stond ernaar. Diezelfde moe der is 93 geworden en heeft de nieuwe eeuw dus nog net gehaald. Haar laatste jaren waren niet makkelijk omdat alle kennissen en vrienden om haar heen op een volgens haar woorden normale tijd doodgingen. Van uitzichtloos lijden was geen sprake, maar ze vond er niks meer aan en wilde graag dood. Dat zei ze ook. Ze zag de dood als een bevrijding. Ze overleed op 5 mei 2000, bevrijdingsdag! Bedenk daarbij dat op Texel veel NSB'ers waren, meer dan gemiddeld elders in het land. Iedereen kende er wel een aantal. Maar in vergelijking met andere agrarische gebieden was het verschil niet zo groot. NSB'ers waren niet altijd verraders, al waren ze natuur lijk wel goed fout. Dat gold ook voor NSB-burgemeester Rijk de Vries waar ik enige jaren geleden onderzoek naar heb gedaan, toen het 4/5 mei comité besloot zijn in Ame rika levende zoon Ewout uit te nodigen als spreker bij de herdenking. Dat was behoorlijk omstreden maar ik heb graag meegewerkt aan het leggen van het contact omdat veel kinderen van foute ouders toen nog met de nek wer den aangekeken hoewel zij natuurlijk geen enkele schuld dragen en feitelijk ook slachtoffer zijn. Naar hun verhaal mocht ook best eens geluisterd worden. Burgemeester Rijk de Vries moest na de oorlog verschij nen voor het tribunaal van de bijzondere rechtspleging. Een hele middag heb ik in het Nationaal Archief in Den Haag rondgekeken in de honderden stukken die betrek king hebben op deze rechtszaak. Getuigenverklaringen, briefwisselingen tussen Texelse NSB'ers, rekeningen en zelfs foto's waaronder een portret van Hitler dat altijd NSB’ers Terug naar het Kogerend. Er woonde daar slechts één NSB'er die gemakshalve en waarschijnlijk ten onrechte ook als verrader werd beschouwd, zodat je op je woor den moest passen als je met hem sprak. Schuin tegenover ons woonde niemand minder dan de Duitse Inselkom- mandant die volgens mijn vader heel beleefd was maar niet hartelijk. Voor de rest bestond het Kogerend uit goede Nederlanders, maar een broeinest van verzet was het bepaald niet. de bijzonder hartelijke menselijke verhoudingen aan het Kogerend. Het waren bijna allemaal goede buren met veel onderling dienstbetoon en medeleven ondanks de verschillen in religie en politiek die hen later weer verdeelden. Dat was op andere plaatsen op Texel ook zo en het was het meest positieve van de bezettingstijd. Mijn moeder zei later: het was spannend, er was gebrek aan van alles maar het was wél gezellig. Totdat het op 6 april echt oorlog werd. Je kunt je dat nu niet meer voorstellen maar als 4-jarige was ik een schattig blond jongetje. Ik weet nog van een soldaat die mij buigend over het prikkeldraad vriendelijk aanhaalde en over mijn bol aaide. Waarop ik als tegenprestatie naar het tuintje van de buren liep, daar enkele bloeiende narcissen met bol en al uit de grond rukte en die gaf aan die man - of jongen, want hij kan niet veel ouder dan een jaar of 20 zijn geweest. Ik weet nog dat hij toen huilde wat ik heel vreemd vond, maar wat een aanwijzing is dat het een Georgiër was. Want Georgiërs zijn van nature zeer emotioneel, zo weet ik dankzij latere contacten met dit volk. Veel meer dan door hun verstand laten zij zich leiden door hun altijd heftige gevoelens. 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 7