i n Karl Heidrich tijdens de oorlog op Texel. 75 jaar bevrijding - Nummer 135, mei 2020 Historische Vereniging Texel 5 Nan Huisman met zijn vers gebakken broden bij Fort Erfprins, augustus 1939. Na de oorlog bleven ze contact houden en in 1965 komt Heidrich met zijn gezin nog een keertje op bezoek. Nan en Karl konden het goed met elkaar vinden. Beiden had den niets op met oorlog, maar waren er wel in verzeild geraakt. “De bevrijding heeft een hele tijd geduurd. Toen de oor log eigenlijk afgelopen was, werd ook ik weer als soldaat opgeroepen. We kregen allemaal een band om ons arm met de Nederlandse vlag. Ik moest op wacht bij de elek triciteitscentrale op het Schilderend. Daar stond ik samen met nog vier man. Ik stond daar dus met me bandje om en met m’n soldatenpak aan. Nee, ik had niet eens een soldatenpak aan, want dat had ik niet meer. En wat komt er aan: een hele colonne zingende Duitsers met de gewe ren nog om en ik stond op wacht zonder geweer. Ik had niet eens een geweer en moest op de centrale passen. Ze hadden die geweren omdat er overal nog Russen zaten op het eiland, zo’n 240. Ze moesten zich dus nog kunnen verdedigen. Maar ja, dat kon natuurlijk niet zo blijven. Na een dag of drie of vier toen kwam er één geallieerde, dat was Siem de Waal. Later kwamen er 100 Canadezen en die hebben de Duitsers ontwapend. Bang ben ik nooit geweest toen, de Duitsers hadden het toch verloren." De oorlog is voorbij, wachtlopen bij de TEM centrale Een gedeelte van het interview met Nan Huisman dat in mei 1985 in de Texelse Courant verscheen. In 1965 komt Karl Heidrich weer naar Texel, nu op visite met vrouw en zoon (rechts). Bas (midden) staat hier nog met krukken en in het gips (zie HVT117), links Theo Huisman. Twee Duitse soldaten komen op de jongensclub Tijdens de oorlog ging de hervormde jongensclub gewoon door. Nan Huisman was een van de leiders van die club. Bij een van de bijeenkomsten in de kerk meld den zich op een keer twee jonge Duitse soldaten. Met hun helm op en het geweer nog om hun schouder was de vraag al snel wat ze kwamen doen. Nou, ze wilden ook meedoen met de club. Ze hadden hun moeders thuis beloofd dat ze op Texel naar de kerk zouden gaan en ook de jongensclub leek hen wel wat. Na enige bedenkingen vond Nan dat goed, maar dan moesten ze wel hun helm en geweer in het portaal zetten. Ze kwamen trouw elke week. Een van hen, Karl Heidrich, kwam ook regelmatig bij Nan thuis. - J

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 5