Onderduiker Henk Broe- kema, Zaltbommel wenst al zijn vrienden en beken den op Texel een geluk kig en voorspoedig Nieuwjaar. Texelse Courant 31 december 1946. 75 jaar bevrijding - Nummer 135, mei 2020 Historische Vereniging Texel 34 Andere activiteiten van de LO De LO regelde niet alleen onderduikadressen voor Jood se mensen, voor jongens die aan de Arbeitseinsatz wil den ontkomen en voor anderen die gezocht werden door de bezetter en zelf niet over de benodigde connecties beschikten. In oktober 1939, een maand na het begin van de Tweede Wereldoorlog, was suiker als eerste artikel in Nederland alleen nog via een distributiesysteem ver krijgbaar. Dat gebeurde door het beschikbaar stellen van bonnen, op basis van een persoonsgebonden distribu- tiestamkaart. Tijdens de bezetting nam de schaarste aan van alles en nog wat toe. Steeds meer levensmiddelen en andere artikelen waren nog slechts via een bonnensys teem verkrijgbaar. In januari 1944 maakte de bezetter het voor onderduikers behoorlijk moeilijk met de introductie van een zogenaamde tweede distributiestamkaart. Om die in bezit te krijgen, moesten het in 1941 ingestelde persoonsbewijs en de tweede distributiekaart beide voorzien worden van een zegel. Daarin voorzag de LO door medewerking van gemeenteambtenaren en distri butiekantoren (ook op Texel), door vervalsingen en door aanpassingen van persoonsbewijzen. Dat was maatwerk, evenals de verspreiding van de benodigde bonnen: niet- rokers hadden geen behoefte aan tabaksbonnen, onder duikers bij een boer (meestal) niet aan melk-, brood- en vleesbonnen. Feitelijk werd daarmee een schaduweco- nomie geschapen. De LO op Texel verzamelde ook de op Texel overbodige distributiebonnen, vooral bij boeren en verstuurde die naar de vaste wal. Tenslotte beschikte de LO over een eigen distributienetwerk voor levensmid delen, medicijnen en andere benodigdheden. Onbekend is of de in de papieren in het zwarte blik genoemde voorraad kaas en houdbare levensmiddelen van de LO De Cocksdorp bestemd was voor Texelse onderduikers, of voor transport naar de overkant. De bonnenadministratie in het zwarte blik De bonnenadministratie in het zwarte blik bestaat uit vier lijsten en een aantal losse mutaties. Op een getypte De contactpersonen van de LO op Texel De bezorgers van de bonnen, we zullen ze contactperso nen noemen, worden in de eerste lijsten met afkortingen aangeduid. Overigens werden ook bonnen per post verzonden. Vanaf juli 1943 werden steeds vollediger namen genoemd, zo werd Dr, via VD begin oktober Van Dommelen, Ep in juli was in oktober Epe, CZ werd Cor Zijm, CD veranderde in Cor Dros. We en Br werden door elkaar gebruikt. Bram was Bram Westdorp. Bij Wes en Westdorp is onbekend of Jaap en/of Bram Westdorp bedoeld werd; vader en zoon Westdorp zaten beiden tot over hun oren in de ondergrondse. Nadat dokter Van Dommelen eind 1943 opgepakt was door de Duitsers, nam Jaap Westdorp zijn plek over als motor van de LO. Deze tot personen herleidbare afkortingen en namen geven aan dat de LO organisatie zich vanaf medio 1943 veilig waande. Was dit terecht, berustte dit op overmoed of op nonchalance? Feit is, dat de Duitse bezetting op Texel tot april 1945 niet fanatiek was. Papineau Salm liet zich in vergelijkbare zin uit tegen Bartels: “Veel last had men niet van de Duitsers. Tot de Russenopstand is persoonsbewijs overeen.9 Onbekend is welk aantal dit betreft. Op vergelijkbare wijze zagen Schager medewer kers van het arbeidsbureau Alkmaar kans om 72 Utrecht se studenten op Texel te plaatsen.10 lijst staat de achternaam van de onderduiker, zijn/haar geboortedatum, geboorteplaats, voormalige woonplaats, het onderduikadres (meestal de naam van de hoofdbe woner daarvan) en een kolom bijzonderheden. In die laatste kolom werd vermeld welke bonnen niet nodig waren voor die onderduiker. Zo waren voor onderdui kers bij boeren meestal geen melk- brood- en boterbon nen nodig. De lijst is geordend per contactpersoon en voorzien van diens afgekorte naam; sommige afkor tingen zijn te herleiden. De overkantse onderduikers hebben een Texels volgnummer, de Texelaars niet. Maar allen hebben op een vierde lijst een daarvan afwijkend registratienummer. De tweede lijst was handgeschreven, uit een schriftje gescheurd en bevat alleen initialen, achternamen en geboortedata. De derde lijst is een lijst voor tabaksbonnen; daarop soms namen, soms volgnummers. Daar komen ook volgnum mers op voor die niet op de andere lijsten staan, maar waar ongetwijfeld een onderduiker bij hoorde. De vierde lijst bevat voornamen en/of doopnamen, achternamen, geboortedata en een registratienummer ten behoeve van de verspreiding van een bonkaart voor voedingsmiddelen voor houders van inlegvel GA 401, geldig van 1 oktober - 25 november 1944. Verder zijn er gedateerde briefjes met mutaties (ingeko men, vertrokken en op Texel verhuisde onderduikers, met doop/voornamen, achternamen, onderduikadres, geboorteplaats en datum, godsdienst, beroep, laatste woonadres), opmerkingen over al dan niet bij de LO ingeleverde stamkaarten etc. De gegevens van deze vier lijsten en de mutaties zijn, voor zover relevant, samengevat in het overzicht aan het eind van dit artikel.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 34