■w gr Groep Russen op de Californiëweg. Foto LOMT, Cor en Fien Bakker. 75 jaar bevrijding - Nummer 135, mei 2020 Historische Vereniging Texel 29 zaten goed. Henk gooide de handgranaat, wat hij ons later vertelde, tegen een boom die bij de bunker stond. Waardoor die van richting veranderde en boven op het net boven de ingang terecht kwam en daar bleef liggen. Ik zie die handgranaat nog vallen en liggen en voor ik werkelijk besefte wat er loos was, ontplofte hij. We mankeerden alle drie helemaal niets. Maar aan de bovenkant van de muur van de ingang was een stuk beton weggeslagen. Overigens die bunker staat er nog, maar mist nog steeds een stukje uit de muur. Al die grappen die we uithaalden waren levensgevaarlijk. Jan was 7 jaar en ik 9. En aan de keukentafel werd er vanzelf niet over gepraat. Op een dag, het was zaterdag, gingen Jan, Dirk Bakker, Henk van Tongeren, de 17 jarige onderduiker die nog op Flora was (er was nog geen vervoer naar Den Haag waar hij woonde) en ik op weg naar het bunkercomplex in Gerritsland. We liepen op het Mientje door de heide, waar ik twee handgranaten vond. De ontsteking zat er nog in dus ze waren nog goed ook. Henk zou ze wel even afgooien. Nu was er vanaf het Mientje naar het grasland een houten brug. Henk gooide de handgranaat precies onder de brug. Het resultaat: geen brug meer! De andere zou hij afgooien bij de bunker van Gerritsland. Jan, Dirk en ik waren in een bunker gaan zitten tegen de achterste wand op de grond. We keken door de ramen die er uit waren, tegen de zijmuur van de ingang en omhoog lag nog een groen camouflagenet waar nog wel licht door kwam. Henk zou de handgranaat op de bunker gooien, dus we Op een dag waren Jan en ik bij Californië, toen we buiten de keuken in het lange gras een mitrailleurband zagen liggen vol met kogels. Deze was niet als de Duitse banden die van metaal waren, maar van stof. We hebben de band natuurlijk meegenomen en in een droge sloot in de Dennen ten noorden van Californië leeggehaald en de kogels in de slootkant begraven. De band mee naar huis halen en je kon de kogel zo van de huls halen. Het kruit strooide je op de grond in een streep uit en een lucifer deed de rest. ‘I k

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 29