Ineke Vonk-Uitgeest De oorlog op Flora door de ogen van een kind Oorlogsherinneringen van Klaas Uitgeest (1936-2017) 75 jaar bevrijding - Nummer 135, mei 2020 14 Historische Vereniging Texel school liepen, werd van de weg uit het complex bank vanaf het tafeltje van de juf. Dijt en Uitgeest waren de enigen in de nieuwe klas die de kleuterschool niet hadden bezocht, zodat we eigenlijk al meteen op achterstand stonden. In de bank voor ons zaten Theo v.d. Kooy en Gerrit Smidt, achter ons Arie Bruijn en Annie Kievit. Daarachter Joop van de Kerkhof en Bob Bakker. In de rij tegen het raam op de achterste bank zat Jan Doorn. Ik vond het maar een rare naam, vergeleek het met een dooier uit een ei. Maar de trui die hij aanhad had dezelfde kleur als de dooier die ik voor de geest had. Dus dat verklaarde een boel. We moesten lopend naar school. Onder andere met buurjongen Dirk Bakker, die een klas hoger zat, verder met Jan Zijm en zijn zuster Greetje, een stuk of vier Van Heerwaardens van het Lange Bos. En Wittes van Bloem en Bos, Teun, André en Bertus. Kinderen Zijm, Van Heerwaarden en Witte gingen naar de Roomse school. Onder de middag ging ik te eten bij mijn opa en oma Klaas Uitgeest en zijn vrouw Pietertje Molenaar in Kogerweg 2a, nu Kogerstraat 78. Het eerste huis voorbij het kerkhof. Aan hen heb ik heel goede herinneringen overgehouden. Op Texel draaide de oorlogsindustrie op volle toeren. Op Texla waar we alle dagen langs naar een groot bunkercomplex aan weerzijde de grond gestampt. Aan de oostzijde van werd rondom een gracht gegraven. De complexen die ik min of meer heb zien opbouwen waren Barakkenkamp Kogerweg, naast de begraafplaats op het land van de familie Reij, Texla, Gerritsland en de aanvoer van materialen naar paal 17, in de volksmond de H.K.B.1, en materiaal dat naar De Koog werd gebracht. Mijn vader was iemand met een detailgeheugen. Zo wist hij zich alle minigebeurtenissen tijdens zijn diensttijd nog te herinneren. Maar hij wist ook nog veel details van zijn jeugd in de oorlog. Hoe vaak wij niet verhalen hebben gehoord! Super interessant. Maar bij ons, de toehoorders, gingen de verhalen het ene oor in en later het andere oor weer uit. Ik kon bijvoorbeeld best wel wat navertellen, maar als puntje bij paaltje kwam, dus niet de details. Ja, vader wist dat wel... Flora, de weg liep veel dichter bij het huis dan nu het geval is. De sloot met bruggetje is goed te zien. Vanuit de erker konden ze richting Den Burg, Nieuwlanderweg en De Koog kijken. Op 1 april 1942 ging ik naar de Openbare Lagere school in Den Burg. Deze stond in de Nieuwstraat. Tegenover de steeg stond het woonhuis van meester Van der Kolk, de hoofdonderwijzer. Daarnaast een oudere school met 4 lokalen. Ik kwam in de klas van juffrouw Brouwer, waarmee ik goed kon opschieten. Jaques Dijt van Westergeest kwam naast me zitten op de tweede In 2010 gingen vader en moeder met de caravan op vakantie. Toen heb ik vader eigenlijk de opdracht gegeven zijn oorlogsherinneringen eens op te schrijven. Hij kwam met 36 volgeschreven pagina's terug! Heel veel jeugdherinneringen, hier en daar aangevuld met gegevens die hij later heeft gehoord of gelezen. Ik heb zoveel mogelijk zijn tekst intact gehouden. De aanvullingen als nodig eruit gehaald en hier en daar de volgorde veranderd. En als ik af en toe twijfelde of het wel echt waar was, heb ik aan zijn broer (mijn ome Jan) gevraagd hoe dit of dat was. En ome Jan vertelde eigenlijk precies zoals mijn vader het had opgeschreven. Het klopte dus! Hier volgt zijn verhaal: De eerste oorlogsjaren Toen de oorlog op 10 mei 1940 uit brak was ik vier jaar. Ik kan me nog vaag herinneren dat ik in de erker stond van de woonkamer op Flora toen het vliegveld Vlijt werd beschoten. Wat me verder is bijgebleven dat ik een keer met mijn vader op een zondag (hij was in z'n knappe pak) voor op de stang, waarop hij een zak had geknoopt, via het paadje van Pagga naar het strand ben geweest. Het was heel mooi weer, vermoedelijk zomer 1941, daarna was het strand verboden gebied. Wat me nog goed voor de geest staat is dat hij een balk, in mijn ogen een grote, in een struik verstopte. Het zal wel een vlierboom zijn geweest.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 14