Alle beeldmateriaal is afkomstig uit de collectie van de auteur. 75 jaar bevrijding - Nummer 135, mei 2020 Historische Vereniging Texel 13 Nu de laatste echte herinnering. Een van de artikelen die mijn moeder meebracht van de bedeling was een wieg. Ik weet nog dat ik dacht: wat moet ze daarmee? Niemand had mij verteld dat ze zwanger was. Inderdaad kreeg ik een half jaar later een zusje waarmee het gezinsgeluk zo’n beetje hersteld was. Het was van korte duur want dat kindje ging dood aan mazelen. Mijn moeder heeft dat verlies niet kunnen verwerken en dat had voor het gezin traumatische gevolgen. Maar dat is een ander verhaal. Tenslotte Dit artikel is de vrijwel letterlijke weergave van een voor dracht die ik vijf jaar geleden hield in het vliegveldres- taurant. Het was een van de historisch getinte activiteiten in het kader van viering van het 600-jarig stadsrecht. De rode draad wordt gevormd door mijn eigen herinneringen aan de oorlog, aangevuld met verhalen die ik later van anderen hoorde, soms uit de tweede of derde hand. Echt wetenschappelijk onderzoek is er niet voor gedaan. Ik had met de voordracht dan ook niet de pretentie om historisch compleet en correct te zijn, maar denk wel dat vooral ou deren veel van de beschreven situaties zullen herkennen. De Weverstraat, schuin tegenover de winkel van Nauta op 8 april 1945. Rechts het beschadigde huis van Hein Keijser op de hoek van het Achterom. Foto Rina Nauta-Graaf in coll. Jook Nauta. Tot de gekregen spullen hoorde ook een rol donkergroene, wollen gordijnstof. Na de oorlog maakte mijn moeder daarvan kleertjes voor mij en mijn broertje Theo. Mogelijk was zij onder de indruk geweest van de Canadese bevrijders in hun groene battledresses want zij maakte voor ons battledressjes, compleet met baretten met geborduurde generaalssterren. t J - •*-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 13