i IMjSI - -htir1 1 75 jaar bevrijding - Nummer 135, mei 2020 Historische Vereniging Texel 11 bemand met twee Duitsers, had op de Kogerweg motorpech en was daardoor achteropgeraakt. Blijkbaar heeft men de wagen weer aan de praat gekregen. In elk geval kwam de lading tot ontploffing, precies voor ons huis en dat van de poelier Plaatsman- Cornelissen. Een paar minuten voor de explosie stond ik nog in het afgesloten voortuintje. Mijn ouders en broertje Theo waren naar de Groeneplaats gegaan om daar de feestelijkheden mee te maken. Mij hadden ze achtergelaten, ik weet nog steeds niet waarom. Maar ik was niet gewend om alleen gelaten te worden en stond voor het huis jammerlijk te huilen. Dat wekte het medelijden op van buurvrouw Boon-Dros, de vrouw van metselaar lange Willem. Die toen ook maar besloot mij aan de hand te nemen en naar de Groeneplaats te gaan. Na nog geen 100 meter, een paar minuten lopen ter hoogte van de algemene begraafplaats klonk een daverende explosie en dat weet ik nog alsof het gisteren gebeurde. Wonderlijk is dat ik me slechts één knal herinner, terwijl het een hele serie moet zijn geweest. Vanuit de ontploffende wagen werd munitie met kisten tegelijk rondgeslingerd dwars daar de ramen van de omringende huizen waar Een rampdag: 18 mei 1945 Op die dag gebeurde er van alles. De eerste bevrijders druppelden binnen, onder wie oud-Texelaar Siem de Waal die naar Zuid-Afrika was geëmigreerd en als lid van de Prinses Irenebrigade met de geallieerde bevrijders naar Europa was getrokken en voet zette op zijn geboorte-eiland. Het bracht veel volk op de been. Maar diezelfde dag schoot ook de Georgiër Warlam Lomidze bakker Theo Smit dood, per ongeluk, ook weer zo'n tragedie zowel voor de familie als voor de radeloze dader. De weduwe van Smit - Corrie Woestenburg - hertrouwde later met weduwnaar Jan Buisman, de eerdergenoemde onderwijzer van de Jozefschool, onze huisbaas op het Kogerend. Een van de verwoeste huizen was dat van Plaatsman-Cornelissen, onze overburen. Links het wrak van de munitiewagen. Wonderlijk is dat het reclamebord “Plaatsman Cornelissen, Opgezette vogels en schaapshuiden te koop" intact bleef. Ook op die 18e mei werden verslagen Duitsers in diverse delen van Texel gedwongen om granaten, handgranaten, landmijnen en andere munitie op te rapen en met kleine vrachtwagens af te voeren naar de haven van Oudeschild. De Pontweg bestond nog niet; het transport gebeurde dwars door Den Burg via Kogerend, Kogerstraat, Stenenplaats, Weverstraat en Schilderend. Een van de wagens veroorzaakte op de Stenenplaats een aanrijding waarbij een Amsterdams hongerkind om het leven kwam. De volgende, ■jsgj i< af - L. ir W i ’J

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 11