verenigingtexel.nl www.historische Bas Huisman Reactie op het Breskens-verhaal in HVT 133 Sam van der Slikke Reacties op foto met een vraag in HVT 133 Nummer 134, maart 2020 8 Historische Vereniging Texel In eerste instantie leek het vrij logisch dat het hier het bezoek van Juliana en Bernhard aan Texel in 1948 In de zomer van 1963 ging ik zelf varen op de TX11 en heb de haringteelt 1963/64 en van 1966/67 in Breskens meegemaakt. Daarna visten wij niet meer op haring in de zuidelijke Noordzee en was dit hoofdstuk voor mij afgesloten. Tonny van der Vis heeft me eens verteld dat de terugkerende kinderen weer helemaal bijgeschoold moesten worden om op het oude peil te komen. En als alles weer op rolletjes liep naderde de tijd alweer om naar Breskens te vertrekken. Sommige kinderen hadden het daar lang niet even makkelijk mee. Op de foto met een vraag kregen we vijf reacties. De foto liet een menigte mensen zien bij de Algemene begraafplaats te Den Burg. De vraag was wanneer die gemaakt was en wat er plaats vond op dat moment. kwam hij te voorschijn. Prachtig. Voor de kinderen die mee gingen zal de Breskens tijd ongetwijfeld mooi zijn geweest. Maar de terugkeer in het voorjaar op school viel niet altijd mee. De School met de Bijbel stond wat leren betreft op een hoog pijl. Meester Brasser, de hoofdonderwijzer, hield de vaart er flink in. Kees van Heerwaarden (Alkmaar) vertelde dat het te maken kon hebben met het bezoek van (toen) prinses Juliana en prins Bernhard aan Texel op 24 en 25 juni 1948. Kees zat destijds bij de padvinderij en hielp bij de organisatie van het bezoek. Zelf was hij niet bij het kerkhof, maar wel in het park waar het koninklijk paar werd toegezongen. Anton Smit (Den Burg) woonde toen in Eierland en zag het paar nog voorbijkomen. Hij dacht ook dat het iets te maken had met het bezoek van Juliana en Bernhard aan Texel in 1948. Henny Koning (Oost) dacht dat de menigte stond te wachten op hoog bezoek voor de geallieerde graven op het kerkhof in 1948. Henny woonde destijds in Den Burg. Nel Bakker-Keijser (De Koog) herkende zichzelf en enkele van haar vriendinnen, Lenie Dijt, Thea Reij en Netty Kievit. Het was ter gelegenheid van een herdenking wist Nel en ze had geen Juliana of Bernhard gezien. Zij zat in 1948 op de ULO en deed in dat jaar examen. betrof. Immers, er hangt een vlag met een wimpel bij boerderij de Boogerd uit het raam. En een wimpel bij de vlag betekent een koninklijke verjaardag of een feestelijke gebeurtenis waarbij de band met Oranje tot uitdrukking komt. Hier is dus geen sprake van een herdenking was de eerste gedachte, want dan heeft de vlag geen wimpel. Juliana en Bernhard bezochten juni 1948 het eiland en de Texelse Courant deed uitgebreid verslag. Het paar bleef 25 juni ‘enige minuten' stilstaan bij het monument ‘Voor Hen die vielen' bij de begraafplaats, aldus de Texelse Courant. Dat was wel erg kort voor een herdenking. Ik herinner me als jochie dat het 's winters erg rustig was in de klas op de School met de Bijbel. Een deel van de kinderen was naar Breskens. Het hoogtepunt van de week was voor mij altijd dat ik zaterdags mee ging met mijn vader naar de haven aan "Skil", maar ook daar was het rustig. Op een paar garnalenvissers en beurtschepen na, was de haven woest en ledig. Ik vond er dus niks aan die volksverhuizing naar Breskens. Maar het meeste wat ik altijd miste in de winter was mijn vriend Willem Vonk. Met Willem beleefde je altijd de grappigste avonturen op het meestal rustige Oost. Dat gold trouwens voor het hele gezin. Ik was thuis alleen en in het vijf kinders tellende gezin van Cor en Kneel Vonk was altijd wat te beleven. Als mijn vader in het voorjaar (maart) vertelde dat de haringvloot weer binnen druppelde spoedde ik me naar de Oosterweg om te kijken of Willem er weer was. Eén keer had Willem zich bij terugkeer bij ons onder de tafel verstopt. En terwijl mijn vader en moeder de terugkeer van de haringvloot besprak en ik zei dat ik hoopte dat Willem ook weer terug kwam, Kijk ook eens op de website van de Historische Vereniging Texel: De wimpel aan de vlag zal een vergissing zijn geweest. De zon staat in het westen, het is avond. Kinderen kijken richting het centrum, daar komt een stoet mensen aangelopen. En zo komen we toch op de dodenherdenking van 4 mei 1948 bij de Algemene begraafplaats als datering en reden van samenkomst. Met dank aan allen die reageerden.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 9