FA. FRANS ZEGEL, KZ. Skóón! Simon Dros Nummer 134, maart 2020 Historische Vereniging Texel Met de schoonmaak werd alles, maar dan ook alles schoongemaakt. Eerst het woonhuis en daarna de win kel. Ze werd geholpen door een trouwe tante Martha. Ook hier stond ik versteld van de inhoud van een hoek kast in de kamer. Daarin stonden spullen die alleen met kerstmis werden gebruikt en veel prullaria. Alles werd naar de keuken gebracht en daar afgewassen. De kast werd schoongemaakt tot het laatste stofje ver dwenen was. Daarvoor lag ze op de grond om met een klein hard borsteltje de randjes achter onder in de kast stofvrij te maken alvorens de kast uit te soppen. Dan werden de schone planken belegd met nieuw kastpa pier met feestelijke randjes aan de voorkant en daarna kwam alles weer op dezelfde plek terug. Hieraan moest ik denken toen deze foto uit 't album kwam. Typisch moeder. Want wat is hier aan de hand? Bij het schoonmaken van de winkel werd het plafond schoongemaakt en vader hielp daarbij. Maar er was een plekje, boven de etalage, dat hij vanaf de grond niet goed kon bestrijken en dat werd dan niet helemaal goed schoon. De laatste hand werd er dan vakkundig aan gelegd door moeder. En dat zie je hier. "Skóón en héél" was haar motto. Dat hield ook in dat wij nooit met kapotte kleren liepen en dat zij van oude kleren kleertjes voor haar kinderen naaide. Alles kon ze maken. Het was gewoon een lieve, doenderige duizendpoot. Mijn moeder, Antje Hendrika Dros-Kuijper, was een bijzondere vrouw. Ze had van haar moeder breien, haken en naaien geleerd, maar vooral hoe je alles moest wassen en strijken en hoe je het schoonmaken van je huis moest aanpakken. Ik verbaasde me er steeds weer over hoeveel werk ze als moeder van zes kinderen maakte van de wekelijkse was. Het witgoed werd twee keer opgekookt in een wasketel op een vuurduveltje. Als dat gebeurd was, werden na het spoelen en wringer de luiers en keuken doeken eerst opgevouwen en platgeslagen met de han den en dan pas aan de waslijn gehangen. De vouwen waren duidelijk zichtbaar voor iedereen die langskwam en dat deed haar een groot genoegen. Maandag was wasdag en iedereen kon dan goed zien dat niemand zo'n mooie witte was had als zij. DE SCHOONMAAK staat voor de deur! Komt V vooral naar de etalages kijken 7 Ja, en dit is meteen de tijd, om hier en daar in Uw huis eens iets te vernieuwen en zo de sfeer en de gezelligheid van Uw woning te vergroten. Komt U eens bij ons kijken, onze collectie Woningtextiel is voor dit voorjaar buitengewoon geslaagd. Ster cocoslopers vanaf 2,20 per meter Cocoskarpetten, bloempatroon 44. prima Ster-cocos Wollen Holtaptapijten in 12 els reeds voor 62,50 en in 16 els 83. Wollen boucléloper vanaf 5,10 p. mtr. Vitrage van het eenvoudige en toch mooie marquisette met kantje voor 1,68 tot de fijne Zwitserse marquisette met ingeweven rand voor 5,80 per meter. Rijke collectie afgepaste gordijnen. DEN BURG OUDESCHILD 1

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 8