r k Grote schoonmaak in de Ada van Hollandstraat jaren 50 Carla Schrama Grote schoonmaak in de Toekomst in De Koog Rein Stam Nummer 134, maart 2020 Historische Vereniging Texel 6 Rie Schrama-van Bakel aan de schoonmaak, foto coll. fam. Schrama. Reacties graag naar Carla Schrama, telefoon 06 23075428 Op de foto uit 1982 een deel van de schoonmaakploeg aan de ochtendkoffie, v.l.n.r. Inse Daalder, Gusta Winter, Ans Gieles en Marja Bremer. De ‘Grote Schoonmaak' in een oud pand als hotel café-restaurant de Toekomst was geen overbodige luxe. Het seizoenbedrijf sloot na de Herfstvakantie en ging op Goede Vrijdag voor Pasen weer open. Elk voorjaar kwam de vaste schoonmaakploeg een week voor de Pasen richting Dorpsstraat en van 's morgens vroeg tot een uur of vijf 's middags werd er dagelijks hard doorgewerkt. Een werkbespreking met de dames was niet nodig want ze deden het al jaren. In de slijterij gingen alle flessen van de plank en werden één voor één afgelapt, het kantoor werd stofvrij gemaakt en de keuken werd van tegelvloer tot zachtboardplafond (en alles wat zich daar tussen bevond) grondig gereinigd. De discotheek in de achterzaal en de bars in het voorcafé zagen er na de “Spic Span-operatie” weer als nieuw uit. André Witte kwam vervolgens voor het grove schoonmaakwerk op zijn Zündapp uit Den Burg om de vloeren met de enorme schrobmachine te reinigen. Dat lukte hem al hoestend en proestend met een shaggie in de mond prima. Het hotelgedeelte op de eerste en tweede etage met 13 één-persoons-, 10 twee-persoonskamers en toilet- en doucheruimte kregen een grondige schoonmaakbeurt, de dekens werden gelucht en de 33 bedden werden daarna weer keurig opgemaakt met frisse dekens en gewassen en gesteven onder- en bovenlakens. Het multi functionele horecabedrijf kon er daarna weer een heel seizoen tegenaan. In de uitgave van de HVT van september las ik de leuke column Tessels Prate van Gerard Kuip over het schoonhouden van de tapijten in diverse huishoudens en etablissementen. Ik was juist bezig geweest om de fotoalbums van de familie te fatsoeneren en ik moest direct denken aan deze foto. Mijn moeder, Rie Schrama-van Bakel, schrobt hier in de tuin de vloerkleden. Het hele huis werd onder handen genomen. Alle meubilair werd in de was gezet. Wij aten in de keuken aan de keukentafel, gezeten op de stapeltjes springverenkussens van de eetkamerstoelen. Moeder kookte dan macaroni, zo'n beetje de enige keer in het jaar dat we geen aardappelen, groente en vlees aten. Lekker! Tik gUL

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 7