F-* /I- „P 1- Fig. 564. Ali aan de studie naast de kachel op zolder in de Passseerdersstraat Amsterdam collectie familie Drijver. 3.242... 9 van smurna: myrrheomdat de vruchtjes naar die gomhars rieken. 2) afleiding onbekend. Bewijs van Toegang als student tot dé Colleges der Hoog- leeraren en Lectoren aan de Universiteit van Amsterdam gedurende het studie jaar 1945—1946/voor/ Z Dat wordt anders wanneer Natuurmonumenten in de persoon van Jan Drijver in 1943 de Spanger kooi koopt. De (oud-)Texelaar Jan Drijver, sinds 1913 in dienst van Natuurmonumenten, is dan secretaris en houdt zich onder andere bezig met de natte gebieden. Hij is getrouwd met Grietje Dijt, dochter van de bekende dijkgraaf en wethouder Jacques Dijt. Haar moeder is Aaltje Koster. In beide families staat de natuur hoog in het vaandel. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de dochter van Jan en Grietje, Ali Anna (1922-2012) biolo gie is gaan studeren. Daar komt bij dat zij dan wel niet op Texel is geboren maar daar toch zeker is geworteld. S. Olusastrum 2) L. Groote myrrh ekerv el (fig. 564). Deze plant is onbehaard en heeft een frischgroene kleur. De wortel is spilvormig. De stengel is krachtig, holgegroefd, vertakt. De onderste bladen zijn groot, drietallig tot drievoudig drietallig met breede, ovale, gekartelde of getande slippen, de bovenste zijn 3-tallig en zitten op een breede, gewimperde scheede. De schermen hebben 6-15 gladde stralen. De omwind- seltjes bestaan uit zeer kortedriehoekig spitse blaadjes. De stijlen zijn even lang als het stijlkussen. De vruchten zijn vrij groot (5 mM)bijna bolrond, bij rijpheid zwart, met 3 scherpe rugribbenterwijl de 2 zijdelingsche weinig opvallen (fig. 564). Circa 1 M. OO. April—Juni. Voorkomen in Europa en in Nederland. De plant komt in Zuid-Europa in kreupelhout en op puinhoopen voor. Zij is door de Gorter opgegeven als op Texel voor te komen, maar is daar later nooit weergevonden. Misschien echter is zij aan de waarneming ontsnapt, daar zij zelden bloeit. zóó. De Flora van Nederland (1909 deel 2) p. 464. Stadsdrukkerij Amsterdam 138O3-9-45-IO bl. a 100 Collegekaart Ali Drijver 1945-1946 collectie familie Drijver. Nummer 134, maart 2020 Historische Vereniging Texel 3 NO. Letter No. Na die beschreven waarnemingen is de plant inderdaad niet meer gezien, althans niet herkend. Op zich is dat niet zo verwonderlijk. Buiten de kooiker zelf kwam er immers (bijna) niemand in de kooi. En óf de kooiker had geen weet van zijn bijzondere flora, óf hij hield het voor zich. Hij had immers absoluut geen behoefte aan verstorende toeschouwers in zijn vanginrichting. De plant heeft zich dankzij het bijzondere microklimaat van de kooi en het bezoekverbod eeuwen kunnen handhaven, achter de schermen. Mejuffr. ■dtn I lem Amsterdam, _<Pe Rector Magnificus, Smyrniuiji Olusatruxn ifcji I ^*W3I T N™ r VVV I

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 4