De herontdekking van de Zwartmoeskervel (Smyrnium olusatrum) Kees Jaap Harting Zwartmoeskervel, foto Hanneke Roeper. Nummer 134, maart 2020 Historische Vereniging Texel 2 Het voorkomen van Zwartmoeskervel op Texel is in het verleden een paar maal beschreven: In zijn Catalogus plantarum indigenarum Hollandiae (1683) vermeldt de Amsterdamse botanicus Johannes (Jan) Commelin dat Zwartmoeskervel op Texel voorkomt. De Geïllustreerde flora van Nederland van Heimans, Heinsius en Thijsse (1909) vermeldt de plant ook: Op Texel moet, volgens een oude opgaaf (1781) van De Gorter, veel voorkomen de Zwartmoeskervel, S. Olusatrum. Later is zij nooit meer gevonden; daar ze zelden bloeit, is het echter mogelijk, dat zij over 't hoofd is gezien. De onderste bladeren zijn drievoudig drietallig, de bovenste gewoon drietallig, als klaverblad. Zwartmoeskervel is een plant uit de schermbloemfami- lie (zie hieronder het stukje uit Heukels). De twee- of driejarige plant kan ruim anderhalve meter hoog wor den. Vermoed wordt dat de Romeinen verantwoordelijk zijn voor de verspreiding in Europa. Alle delen van de plant, bladeren, stengels en wortels, zijn eetbaar en geschikt voor de bereiding van soep of stamppot. De smaak lijkt wat op selderij. Zelf vind ik het wat fleeuw, maar probeer het eens. Recepten met Zwartmoeskervel van Annette van Ruitenburg vindt u onder andere in haar boek “Liever Lokaal” en “Eiland in de nevel" van Lodewijk Dros. Heukels’ De Flora van Nederland (1909 deel 2) geeft vrij wel dezelfde tekst, maar geeft als Nederlandse naam Groote Myrrhekervel, van smurna: myrrhe, omdat de vruchtjes naar deze gomhars rieken. De Latijnse naam is Smyrnium olusatrum. Smyrnium is een synoniem voor myrrhus of mirre. De vruchtjes ruiken naar deze gomhars. Olusatrum komt van olus (groente) en atrum (zwart). De toevoeging zwart wordt toegeschreven aan de donkerbruine, bijna zwarte zaadjes. Soms ook aan de donkere verkleuring die kan optreden bij het koken. Bij mijn kooktest was dat nau welijks het geval. Als onderzoeker van de Texelse eendenkooien en zeker als rondleider in de eendenkooi van Spang, word je figuurlijk en zeker letterlijk geconfronteerd met de plant Zwartmoeskervel. Een 'zeldzame' plant, bekend in het mediterrane gebied maar niet in Noord-West Europa. Behalve dan op Texel, in het bijzonder in de Spanger kooi. Algemeen bekend is inmiddels dat de lang vergeten plant daar in 1944 is herontdekt. Maar door wie was niet iedereen duidelijk zodat zelfs een dochter van Jac.P. Thijsse met de eer dreigde te gaan strijken, terwijl Thijsse toch geen dochters had. Ik ging op zoek. G t Y

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 3