ft oeoe Nummer 134, maart 2020 Historische Vereniging Texel Coll. Nini Derlagen-Craanen. Bij de eindsoiree van zowel dansschool Boom als Craanen werden groepsfoto's gemaakt. Voorzover bij ons bekend zijn er geen groepsfoto's gemaakt bij dansschool Siebeling. Na de oorlog waren er zeker twee dansscholen, de school van Rein Boom en die van Henk en Janny Craanen-He- melrijk. Rein Boom, de zoon van Piet, stond bekend om zijn bijnaam Rein Punt. Zijn bijnaam had hij al op de kleuter school in Oudeschild. Volgens overlevering had hij een punthoofd omdat hij bij zijn geboorte met de vacuüm- pomp was gehaald. Rein was directeur van het distribu tiekantoor en verzorgde de administratie van zijn klanten. Hij was ook dirigent en organist in het RK kerkkoor. Zijn vrouw Lies, een Duitse met wie hij in 1935 trouwde, runde het winkeltje in feestartikelen in de Weverstraat, waar ook de Ouwe Sunderklaasfoto’s verkocht werden. De dansschool van Piet Boom en later zijn zoon Rein was voor de katholieke jongeren. De andere jongeren konden terecht bij Henk en Janny Craanen. Zij woonden aan het Schilderend in het huis Zonnehoek en hielden daar een pension. Ze begonnen met dansles op de zolder van hun huis. Beiden waren creatief en muzikaal. Vooral Janny; zij schreef muziek, teksten voor liedjes en revues en zo meer. Iemand noemde haar wel de Annie M.G. Schmidt van Texel. De dansles sen werden altijd op vrijdagavond gegeven, behalve voor kottervissers, die kwamen pas zaterdagochtend binnen en kregen op zaterdagmiddag les. Sam van der Slikke ver telde dat het groepje uit minimaal zeven mannen moest bestaan. Henk Craanen zorgde dan voor de vrouwen! De 75-toerenplaten die gebruikt werden bij de dansles zaten in een mooie koperen trommel. Henk en Janny stopten in 1965 met danslessen. Ondertussen was in 1962 dansschool Siebeling uit Den Helder naar Texel gekomen en gaf ook dansles voor de niet-katholieke jongeren. Bij de eerste les kreeg je bij Dansschool Siebeling het boekje 'Goede omgangsvormen' mee. zjan^s r vor men 1. VOOR HET EERST NAAR DANSLES 23 6. Dames, geen heren weige ren! Bedenk ,Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet’. Bent u ver- 3 BS» 1. Zorg voor schoenen met een leren zool. Rubberzolen, z.g. spek- zolen in het bijzonder, belemmeren uw bewegingen op de dansvloer. Zulk een vloer is niet voor niets glad gemaakt. Beter een minder mooie schoen met leren zool, dan een nieuwe met rubber. Schoenen met naaldhakken zijn ruïneus voor een mooie dansvloer. 3. Praat niet met uw medeleerlingen tijdens de instructie doch let uitsluitend op uw leraar. Op school leerde men u toch reeds ,We kunnen wel allemaal tegelijk zingen, maar niet praten’? Daar wij er prijs op stellen, dat u zich in onze school volkomen op uw gemak voelt, menen wij er goed aan te doen u enkele wenken daaromtrent te geven. 4. De heren hebben het grote voorrecht (beseft u wel, welk een voorrecht, heren?) om zelf te mogen vragen. Maar u weet het, voor rechten brengen altijd plichten mee. Een dezer is, dat nooit dames ongevraagd blijven, zolang er nog heren aanwezig zijn. Dit is een ijzeren wet in iedere goed georganiseerde dansschool. 2. U verschijnt in een danszaal en niet op een sportveld. Uw kle ding behoort daarmede dan ook in overeenstemming te zijn, hoewel speciale avondkleding nu ook weer niet nodig is. Dat was u natuur lijk wel bekend, maar het kan toch geen kwaad er nog eens op te wijzen. Goed gekleed gaan geeft u tevens meer zelfvertrouwen. 5. Heren, knoop uw colbert jasje dicht, alvorens een dame ten dans te vragen. Sluit de voeten, handen uit de zakken. Maak een lichte bui ging, armen langs het lichaam, maar blijf de dame van uw keuze aanzien. DANSSCHOOL SIEBELING Javastraat 92 - 94 - Tatef. 12681 Middenweg 128 - Telel. 16433 DEN HELDER - TEXEL EN ANNA PAULOWNA STIBEDA-SCHOOL

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 24