Binnenland. Loting Nationale Militie. D© loting voor de Nationale Militie welke voor de ingeschrevenen alhier Donderdag heeft plaats gehad, had den volgenden uitslag 1 Barhorst, Willem 2 Dogger, Jan 3 Huisman, Teunis 4 Burger, Pieter 5 Burger, Cornelis 6 Brouwer, Jan 7 Schaap, Cornelis 8 Timmer, Hendrik 9 Kersemaker, Cornelis Gijsbertus 10 Keijzer, Martinus (l.g.) 11 Blom, Cornelis 12 Timmer, Jan Brd. 13 Geus, Gerrit Hendrik 14 Vonk, Leonardus Johannes 15 Kooiman, Abraham Dirk 16 Schuijl, Cornelis, Brd. 17 Zeijlemaker, Matthijs Nicolaas (l.g.) E 18 Koopman, Cornelis 19 Keppel, Koelof (Amerika) 20 Smit, Johannes 21 Vlas, Dirk 22 Eelman, Jan 23 Boot, Arie (Vrijwilliger) 24 Witte, Cornelis Albertus 25 Jager, de Simon Brd. 26 Dijker, Reijer 27 Pool, Pieter Jacob 28 Kortenhoeven, Jan (Amerika) 29 Thomassen, Hendrik Jan 30 Bakker, Jacobus Willem 31 Timmer, Cornelis 32 Schrama, Hendrik 33 Dros, Pieter 34 Daalder, Pieter 35 Veeger, Gerrit 86 Peper, Jan Brd. 37 Kikkert, Paulus Lambertus 38 Maas, Pieter (Amerika) 39 Bremer, Gerrit 40 Bas, Pieter 41 Witte, Dirk 42 Koorn Pieter 43 Wuis, Pieter 44 Sterre, van der Cornelis 45 Bakker, Johannes Matheas 46 Plaatsman, Pieter 47 Boon, Pieter 48 Liere, van Pieter 49 Bakker, Teunis 50 Wuis, Simon B. beteekent Burg E. EiorlandH. Hoorn K. Koog O. Oosterend S. Oude- schildW. Waall.g. lichaamsgebreken. TEXEL, 21 AUGUSTUS 1909. Brd. Brd. Nummer 134, maart 2020 Historische Vereniging Texel 11 B H B O O O E O O O S O w B W O H E H S O w H H E S B E B O B E O H O S B O O H K O S H O H E O S werd de dienstplicht ingevoerd, en van het begin af aan werden de lengtes van de rekruten genoteerd en de te kleinen naar huis gestuurd. Tot 1862 werden de rekruten gemeten in hun negentiende levensjaar, daarna in hun twintigste. Hoewel veel jongens nog groeiden na die leeftijd, geeft de lengte bij de keuring toch een goed beeld van de lichamelijke ontwikkeling en gezondheid in de voorafgaande jaren. Voor groei is immers energie nodig, en gebrek daaraan komt vaak door te weinig of te slechte voeding. Vooral dierlijke eiwitten zijn belangrijk voor groei. Tekort aan energie voor groei kan ook veroorzaakt zijn door (langdurige) ziekten, die het lichaam uitputten en de eetlust verminderen. Tenslotte worden jongeren in hun groei beperkt door zware lichamelijke arbeid. De dienstplicht betrof alleen het mannelijk deel van de bevolking; de lengteontwikkeling van vrouwen in de voorgaande twee eeuwen is daardoor veel minder goed te traceren. De dienstplicht bracht een omvangrijke administratie met zich mee. Jongens moesten zich in het jaar voordat ze negentien werden laten inschrijven in de woonplaats van hun ouders. De inschrijvingsregisters werden overgezet naar een alfabetische lijst, waarbij elke jongen ook een nummer kreeg. Tenslotte vond de loting plaats op volgorde van het verkregen nummer. Het aantal te trekken loten werd bepaald door het te leveren contingent, en werd verminderd met het aantal vrijwilligers en voor één jaar vrijgestelden van het vorige jaar. Voorafgaand aan de loting werden de jongens opgemeten en konden ze als redenen tot vrijstelling lichamelijk gebreken aangeven, die in de periode daarna werden onderzocht. Uiteindelijk werd de uitslag en de eventuele gebreken genoteerd in de lotingsregisters. Behalve artsen en militaire beambten waren ook vertegenwoordigers van het gemeentebestuur aanwezig om de identiteit van de dienstplichtigen te bevestigen.4 De militaire dienst was in de negentiende eeuw zeer impopulair. Ouders verloren een belangrijke arbeidskracht en vreesden dat hun spruit bedorven zou worden door het ruwe soldatenvolk. Jongeren zagen op tegen de langdurige verwijdering van hun geliefden.5 In zijn komische novelle ‘Krelis onder de soldaterij’ (1865) beschreef oud-Texelaar Dirk Dekker deze angsten. Op de dag van de loting gaan de jongens vergezeld door de burgemeester met een schuit naar Den Helder. ‘Eindelijk was het gewigtig oogenblik aangebroken, en zijn naam werd afgeroepen. Wat sidderde de arme jongen toen hij voor den militie-commissaris verscheen, toen de sergeant, die bij de plegtigheid adsisteerde, hem onder de maat plaatste...’6 Het verdere verhaal over de lafhartige soldaat Krelis illustreert Dekker’s kernachtige lange slungels zijn nog geene mannen’.7 Brd. staat voor broederdienst. Texelse Courant 22-08-1909.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2020 | | pagina 12